Rezerwacja wizyty

Kamienica przy Grodzkiej 8 jest już gotowa

– Spotykamy się w niezwykłym miejscu – witał dziennikarzy na konferencji prasowej na podwórku przebudowanej kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Odnowiliśmy to miejsce i ożywimy je wprowadzając tu młodych lokatorów.

Przebudowa kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 – w sercu Starego Miasta – zaczęła się w 2022 roku. Inwestycję prowadzi gminna spółka Agencja Rewitalizacji Starówki.

Odrestaurowaliśmy frontowy budynek przy ul. Grodzkiej oraz zbudowaliśmy dwie oficyny, z których jedna sięga szczytem do ul. Małachowskiego. Powstałe podwórko zamyka należąca do wspólnoty mieszkaniowej kamienica przy ul. Małachowskiego 4B. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – zachowaliśmy frontową, zabytkową ścianę od ul. Grodzkiej. Pozostałe obiekty są zbudowane od podstaw. Budynki nie podpiwniczone. „Nie schodziliśmy w dół”, by nie „mierzyć” się z wodami gruntowymi. Piwnice zastąpiły komórki lokatorskie.

W kompleksie budynków przy ul. Grodzkiej 8 znalazło się 31 lokali mieszkalnych (przeznaczonych na Mieszkania na start) o powierzchni od 25 do 65 mkw oraz trzy lokale usługowe o powierzchni 91, 124 i 51 mkw. Dwa z nich powstaną od strony ul. Grodzkiej, jeden – od ul. Małachowskiego.

W jednym z narożników od południowego-wschodu, w miejscu gdzie przed laty istniała kuczka (balkon, w którym Żydzi mieszkali i modlili się przy okazji Święta Szałasów) powstał balkon w jej kształcie. Oryginalna była w na tyle złym stanie technicznym, że konserwator zabytków nie miał wątpliwości, iż należy ją rozebrać.

Radna i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Iwona Krajewska, prezydent Andrzej Nowakowski i prezes ARS Jacek Koziński

– Proces rewitalizacji tej części miasta spotyka się z bardzo dobrym odbiorem. Wprowadzanie na starówkę młodych ludzi jest ważnym procesem. Dzięki niemu Stare Miasto może żyć całym rokiem – podkreślała obecna na spotkaniu wiceprzewodnicząca Rady Miasta, a także prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Iwona Krajewska.

Prezes ARS natomiast Jacek Koziński przyznał, że budowa dobiega końca i jesteśmy już na etapie robót wykończeniowych. I że w najbliższych dniach kamienice przy Grodzkiej 8 zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej Fortum. – To również ważna informacja, bo oznacza ona, że ze starówki zniknęły kolejne kominy – podkreślił prezydent Andrzej Nowakowski.

Na kamienicę przy ul. Grodzkiej 8 z oficynami ARS wyda ponad 16 mln zł. Z budżetu państwa zdobyliśmy na tę inwestycję ponad 12,2 mln zł dofinansowania. Za dotychczasowe roboty ARS zapłacił już 12,7 mln zł. Koniec prac – kwiecień tego roku.

hw

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»