Poprzednia wersja strony Plock.eu

Karnawał i 108. rocznica urodzin patrona Płockiej Orkiestry Symfonicznej

W poniedziałek 25 stycznia obchodziliśmy 108. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, by uczcić pamięć o swoim patronie, płoccy symfonicy nagrali 2 płyty CD z muzyką polską, na których znajdują się m.in. dzieła Witolda Lutosławskiego. Płyty obecnie są na etapie opracowania poligrafii, niebawem zostaną wydane w nakładzie po 500 sztuk każda i będą stanowiły element promocyjny, wzbogacając w ten sposób dorobek artystyczny instytucji. W ramach obchodów 108. rocznicy urodzin patrona, 12 lutego podczas „Koncertu Muzyki Polskiej cz. II” muzycy POS wykonają jedno z dzieł kompozytora – „Uwerturę smyczkową”.

Lutosławski skomponował dzieło w 1949 roku dedykując ją Mirko Očadlíkowi, ówczesnemu dyrektorowi Orkiestry Radiowej w Pradze. Prawykonanie kompozycji odbyło się w Pradze, a rok później w Polsce, po czym utwór właściwie zniknął z estrad koncertowych. Sam Lutosławski tłumaczył brak zainteresowania Uwerturą w następujący sposób: utwór jest ogromnie niepraktyczny, ponieważ wymaga dość dużo pracy, a trwa tylko 5 minut. Przeważnie po jego wysłuchaniu publiczność jest zupełnie zdezorientowana, mimo że długi akord końcowy wieńczy dzieło. Spodziewa się widocznie, że utwór powinien być dłuższy. Kiedy Wisłocki dyrygował tym utworem w Filharmonii Narodowej, to po zakończeniu nie było ani jednego oklasku. Nie wiedział co robić, podniósł orkiestrę i wyszedł […].Lutosławski swą Uwerturą rozpoczął okres poszukiwań nowego języka kompozytorskiego. Pojawiły się tam te elementy, które znalazły rozwinięcie w jego późniejszej twórczości.

Oprócz wspomnianej kompozycji Witolda Lutosławskiego nie zabraknie także dzieł Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, czy też Grażyny Bacewicz.

Przed nami także koncert karnawałowy „Wielka sława to żart”, który odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godzinie 19.00. Podczas tegorocznego koncertu karnawałowego online, Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą maestro Sławomira Chrzanowskiego zagra w rytmie przebojów operowo operetkowych. Usłyszymy najpiękniejsze arie, walce i zabawne polki – dobrze znane i lubiane przez publiczność. Ponadto repertuar wzbogacą szlagiery muzyki operowo-operetkowej, a wszystko to w interpretacji wokalnej solisty, Łukasza Gaja.

Tenor, Łukasz Gaj edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Występował w większości polskich filharmonii oraz na licznych festiwalach m. in:  Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busko-Zdroju, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku. Ma w swoim repertuarze ponad 30 partii operowych i operetkowych. Oprócz działalności artystycznej prowadzi również Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Najmłodszych melomanów Płockiej Orkiestry Symfonicznej serdecznie zapraszamy przed ekrany w ostatnią niedzielę stycznia o godzinie 11.15.

Na spotkanie z pewną sympatyczną rodzinką instrumentów zaprosi nas Skrzat wraz z Ciocią Adą. Wszyscy członkowie tytułowej rodzinki instrumentów mają metalowe korpusy i drewniane stroiki, różnią się wielkością i kształtem. Wszystkie instrumenty pięknie brzmią a nazywają się SAKSOFONY. Od dnia, w którym pan Adolphe Sax skonstruował pierwszy saksofon (1841 r.) rodzinka saksofonów robi wielką muzyczną karierę. Ta miła familia odwiedzi i nas!

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdują się na www.orkiestraplock.pl.

K. Kozłowski, źródło: POS

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»