Poprzednia wersja strony Plock.eu

Kiedy kosić trawę w mieście i co daje łąka kwietna? Czy każdy trawnik może stać się łąką kwietną?

Już w roku ubiegłym Urząd Miasta Płocka zmienił politykę dotyczącą koszenia traw. Obecnie skoszona trawa będzie dłuższa niż do tej pory. Część trawników została wyłączona z regularnego koszenia w celu docelowego utworzenia tzw. łąk kwietnych.

Trawnik, jako powierzchnia o charakterze użytkowym, o dużych funkcjach biologicznych i rekreacyjnych jest tradycyjnym elementem miasta, który towarzyszy nam od wielu lat. Możemy na nim leżeć, grać w piłkę, piknikować, mogą się tam bawić dzieci. Niekoszenie takiej powierzchni zamienia ją w bardzo nieestetyczne miejsce. Jeżeli nie będziemy kosili trawników, one zaczną kwitnąć, wysychać (zżółknięte źdźbła trawy). Poza problemem dla alergików, bo pojawią się pyłki, będziemy też mieli w mieście nieestetyczne wyschnięte powierzchnie, które i tak nie będą stanowiły rezerwuaru wilgoci.

Z uwagi na fakt, że mamy ogromny niedobór wody, opadów, zdecydowaliśmy w naszym mieście o wydłużeniu odległości między jednym a drugim koszeniem. Obecnie na terenach miejskich realizowane jest dopiero pierwsze lub drugie koszenie. Zresztą zasada ogólna, która towarzyszy pielęgnacji trawników w zakresie koszenia mówi, że trawnik uprawiany na wysokość czterech centymetrów w okresie suszy powinien zostać „podniesiony” przynajmniej o 1/3 wysokości. Kiedy przyjdą deszcze i tej wilgoci będzie dostatecznie dużo, możemy powrócić do koszenia na poprzedniej wysokości, ale tego nie planujemy. Tym samym w Płocku trawniki w okresie suszy są koszone na wysokość ok. 9-10 cm.

Trawnik niekoszony nie jest typową łąką kwietną. Jest to inny element pokrycia terenu. Niemniej jednak realizowany przez miasto Płock proces ograniczenia koszeń zmierza docelowo w kierunku wydzielenia w przestrzeni miejskiej łąk kwietnych. W wyniku zmniejszenia częstotliwości koszenia zakładamy, że docelowo zmieni się skład gatunkowy roślin porastających trawniki. Dodatkowo planowane jest wzbogacenie tych terenów o nowe gatunki roślin łąkowych poprzez dosiew nasion. Natomiast sama łąka kwietna ma wiele zalet. Do atmosfery wyparowuje z metra kwadratowego pół litra wody w ciągu godziny. A więc łąka kwietna funkcję biologiczną od zwykłej trawy ma znacznie większą, wytwarza też fitoncydy. Co ważne, dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczy mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. To zalety. Ale są też wady –  nie służy rekreacji, nie możemy po niej spacerować, położyć się. Istotnym zagadnieniem, jest też sama pielęgnacja łąki kwietnej.

Tym samym należy pogodzić interesy wszystkich mieszkańców i zarówno utrzymywać w mieście powierzchnie trawiaste, a także dążyć do wzbogacenia terenów miejskich w łąki kwietne, nie zapominając jednocześnie o względach bezpieczeństwa (zasłanianie widoczności w pasach drogowych, monitorowanie ewentualnego zagrożenia pożarowego itp.).