Poprzednia wersja strony Plock.eu

KRÓLestwo kultury na Festiwalu Themersonów

W ramach Festiwalu Themersonów Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki przygotował premierę filmu, spektakl muzyczny oraz dwa wyjątkowe koncerty. Wszystko to w ramach Festiwalu Themersonów, który odbędzie się w dniach 21-23 października. Zapraszamy na KRÓLestwo kultury, którego zwieńczeniem będzie koncert właśnie Króla.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 21 października o godzinie 10 od gry ulicznej i warsztatów, jednak już o 18 w sali koncertowej POKiS czeka gratka dla wszystkich miłośników kultury. Zespół Karbido zaprezentuje spektakl „Stolik”. Na własne oczy ujrzymy niezwykły stół, który po dwóch miesiącach pracy muzyków, stolarzy, akustyków i lutników stał się instrumentem muzycznym. Na scenie wystąpi zatem czterech muzyków z całą gamą wizjonerskich, a czasem po prostu zabawnych sposobów na wydobywanie dźwięku.  Spektakl zdobył wiele nagród i uznanie krytyków kultury. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, jednak obowiązują zaproszenia, które w ograniczonej ilości dostępne są w bileterii POKiS przy ul. Jakubowskiego 10.

Karbido to wrocławska grupa artystyczna (muzyczna i multimedialna) zawiązana na przełomie 2002 i 2003 przez muzyków grup CEZ, Formacya Bochianni i Kormorany, ewoluowała od duetu gitar przez rockowe trio, avantjazzowy kwartet do postaci otwartej na mutacje i modyfikacje płynące z charakteru podejmowanych wyzwań. Od 2004 ściśle związana z platformą działań artystycznych Hermetyczny Garaż Tomasza Sikory, w ramach której realizuje swoje muzyczne i około muzyczne projekty i wydawnictwa płytowe. Karbido namiętnie i z premedytacją przekracza granice przyzwyczajeń, łącząc obce sobie obrazy w nowe pejzaże. Muzycy formacji swobodnie i bezpretensjonalnie czerpią z bałaganu współczesności, z pasją penetrują pogranicza skrajnie różnych terytoriów.

Po spektaklu przeniesiemy się do Kina za Rogiem, gdzie czeka premiera filmu, który jest animacją poklatkową do fragmentu wiersza „Komorne” Stefana Themersona. Narratorem w filmie jest aktor Lech Dyblik. Autorką filmu, który powstał na zlecenie POKiS-u, jest Monika Kuczyniecka, twórczyni filmów animowanych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, laureatka jednej z edycji konkursu Offowe Odkrycia Roku organizowanego przez Telewizję Kino Polska i portal Stopklatka.pl. Bezpłatne zaproszenia dostępne są do odbioru w Kinie za Rogiem, jednak ich ilość jest mocno ograniczona, ze względu na pojemność sali. W przypadku dużego zainteresowania filmem planujemy dodatkowe projekcje.

W piątek 22 października o godzinie 19 na scenie POKiS zagości Trio Jazzowe Marcina Maseckiego. Artysta w ostatnich latach stopniowo wracał do jazzu, najpierw tworząc tradycyjny bigband, a potem realizując dziecięce marzenie wykonywania ragtime. Stworzenie klasycznego tria było kwestią czasu. Ten czas właśnie nastąpił. Masecki dobrał swoich stałych towarzyszy – na perkusji Jerzy Rogiewicz i na kontrabasie Piotr Domagalski. Znają się na wylot. Jazz mają we krwi. Bilety na koncert w cenie 50 złotych dostępne są w bileterii POKiS oraz na stronie internetowej bilety.pokis.pl

Zwieńczeniem Festiwalu Themersonów będzie koncert KRÓLa. Błażej Król zagra w sali koncertowej przy ul. Jakubowskiego 10 w sobotę 23 października o 19. Artysta to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej.

Artysta przyjeżdża do Płocka z nowym materiałem pt. “Nieumiarkowania”. To kolejna próba skoku popowego undergroundu w objęcia alternatywnego mainstreamu. Kolejna – i najbardziej udana. Promujący ją utwór „Te smaki i zapachy” przez wiele tygodni królował na Liście Przebojów Trójki. Nowy album Króla roztacza aurę błogości przeradzającej się w niepokój i nerwowe podniecenie, która raz za razem uderza w tony kontemplacji, a jednocześnie szuka oddechu wśród parkietowych pląsów. Jeśli poprzednie wydawnictwa Króla miały poetyckie oraz marzycielskie niedopowiedzenia, tak „Nieumiarkowania” mogą wręcz porazić swoją intensywnością oraz naturalnością. Bilety w cenie 50 zł można nabyć stacjonarnie w bileterii POKiS oraz na stronie bilety.pokis.pl

Zapraszamy na Festiwal Themersonów. Przypominamy, że bileteria POKiS czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

K. Kozłowski, źródło: POKiS