Rezerwacja wizyty

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych, który odbywać się będzie od 19 do 22 lipca 2023 roku w różnych częściach muzeum, wyjdzie także na płockie ulice.

MFSP jest częścią projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Ośrodek Sztuki Współczesnej Kunstbanken w norweskim Hamar, a dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Opowieści” będzie to cykl niezwykle interesujących wydarzeń artystycznych, którym przyświecać będzie duch twórczości Franciszki i Stefana Themersonów.

Pierwszym z nich jest właśnie Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych.
Najlepiej zarezerwować sobie na niego całe cztery dni – od 19 do 22 lipca. I spędzać je w muzeum, od rana do późnego wieczora.
Na co możecie liczyć? Przede wszystkim będą to niezwykłe, odkrywcze performensy 50 międzynarodowych artystów, w tym 10 z Polski, także instalacje artystyczne, otwarta off- scena dla młodych artystów, pokazy filmowe, dyskusje, sesje sztuki, spotkania z artystami, prezentacje, warsztaty słynnego duetu artystycznego VestAndPage, koncerty, działania interaktywne i wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz poszerzoną rzeczywistość, teatr lalkowy.

Working together for a green, competitive and inclusive Europe.
Najważniejsze będą tu tytułowe „Opowieści” – uniwersalny język, za pomocą którego partnerzy proponują wzbogacenie doświadczeń uczestnictwa w sztuce, jej rozumienia, odbierania, tworzenia. Tematyka opowieści jest wszechogarniająca, zrozumiała/dostępna dla wszystkich i włączająca.

Kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady, zaprosiła do uczestnictwa w wydarzeniu zarówno performerów o światowej sławie i wieloletnim dorobku, jak i interesujących artystów rozpoczynających swe kariery. Będą to m.in. Marilyn Arsem (USA), Maya Gordon (Izrael/Holandia/Polska), Nigel Rolfe (Wielka Brytania/Irlandia), Alastair MacLennan (Irlandia Północna/Szkocja), Joanna Rajkowska (Polska/Wielka Brytania), VestAndPage (Niemcy/Włochy), John K. Farah (Kanada/Niemcy).

Od 19 do 22 lipca 2023 roku opanują oni zróżnicowaną przestrzeń Muzeum Mazowieckiego w Płocku – swe działania twórcze prezentować będą w muzealnej auli, na patio przy ul. Tumskiej i Kolegialnej, w sali wystaw czasowych. Wyjdą także na płockie ulice, a jeden z koncertów odbędzie się też w tutejszej katedrze. Festiwal jako całość – zbiór efemerycznych, dziejących się tu i teraz, inspirowanych też lokalnym otoczeniem aktów twórczych – koresponduje z polifonicznym charakterem twórczości Themersonów.

Spotkamy się z różnymi odmianami sztuki performance, muzyką, choreografią, filmem, poezją, instalacjami, teatrem, sztuką nowych mediów. Festiwal będzie angażował, stawiał pytania i budował platformę porozumienia. Festiwal będzie poprzedzony 7-dniowym warsztatem (wspólnym tworzeniem) prowadzonym przez VestAndPage, w którym weźmie udział 15 młodych artystów (w tym 5 z Ukrainy), a którego efekty będzie można doświadczyć pierwszego dnia festiwalu.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Strona festiwalu – www.opowiesci-stories.pl

 

opr.EJ, źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku