Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Nie produkuj skratek

Wodociągi Płockie prowadzą kampanię edukacyjną dla najmłodszych klas w płockich szkołach podstawowych pod hasłem „Zmień nawyki, toalety to nie śmietniki”.

Wiosną 2022 r. w ramach unijnego projektu, Wodociągi przeprowadziły konkurs na najbardziej kreatywny i ciekawy materiał filmowy w temacie „Toaleta to nie śmietnik”. Nagrodę główną otrzymał Leonard Laskowski za pracę „Zmień nawyki”. Nagrodzony film uczniowie mają okazję obejrzeć podczas prowadzonych lekcji. Razem z Wydrą Lutrą chcemy uświadomić młodym mieszkańcom, jak duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie miasta mają nasze codzienne złe nawyki. Za pomocą magicznego pudełka uczniowie dowiadują się, co najczęściej trafia do naszych toalet, a nie powinno. Kolorowy model z symulacją działania sieci kanalizacyjnej pokazuje, jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych w naszych domach.

Wciąż wiele osób traktuje toaletę, jak kosz na śmieci. Co miesiąc z sieci kanalizacji sanitarnej Wodociągi Płockie wyjmują ponad 59 ton skratek (największych zanieczyszczeń mechanicznych, ich nazwa pochodzi od krat, na których są zatrzymywane). W ciągu roku jest ich  ponad 700 ton! W konsekwencji narażone jest środowisko naturalne, dramatycznie rosną także koszty związane z usuwaniem awarii kanalizacyjnych oraz unieszkodliwianiem odpadów trafiających do oczyszczalni. Koszty te są ponoszone przez mieszkańców Płocka w opłatach za ścieki.  Bądźmy odpowiedzialnymi użytkownikami kanalizacji.  Pamiętajmy, toaleta to nie śmietnik!

Aleksandra Pokorska

 

 

Poprzednia aktualność
«