Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Niezwykły wieczór w płockim amfiteatrze

W niedziele 19 czerwca poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu „Płocczanin Roku”, którym został Leonard Sobieraj. Prezydent Płocka nagrodził ludzi kultury, a zespół „Wisła” przeniósł publiczność do 1920 r. Po zmierzchu z płockich bulwarów z okazji „Nocy Świętojańskiej” dziewczęta puściły wianki. Letni sezon kulturalny w Płocku został oficjalnie otwarty.

 

Widowisko muzyczno-taneczne rozpoczęło się od oficjalnego zaprezentowania patronki płockiego amfiteatru – Miry Zimińskiej Sygietyńskiej. Tę patronkę obiekt otrzymał jeszcze w 2019 roku na mocy Uchwały Rady Miasta Płocka, jednak pandemia uniemożliwiała prezentację mieszkańcom i turystom. Na cześć Miry powstał również mural zdobiący jedną ze ścian przy wejściu. Ręcznie malowany obraz projektu Sebastiana Wiśniewskiego z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, przedstawia kadr z filmu „Papa się żeni”, a także wizerunki aktorki odtworzone na podstawie jej zdjęć. Jednocześnie elementy ludowe wplecione w dzieło przypominają o związkach Miry Zimińskiej-Sygetyńskiej z Płockiem i z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W części oficjalnej prezydent Andrzej Nowakowski uhonorował Nagrodami Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie kultury Roberta Majewskiego i Adama Mieczykowskiego.

Robert Majewski – to muzyk, dyrygent chóralny, felietonista Gazety Wyborczej Płock i krytyk muzyczny. Od dwóch lat szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, a od 2012 r. kieruje chórem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Vox Singers, z którym odniósł liczne sukcesy na międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych, m.in. w Chinach, USA i Japonii. W 2022 r. wraz z chórem obchodzi 10-lecie działalności. Od ponad dwóch lat prowadzi blog wkulturalnysposob, gdzie publikuje felietony, recenzje książek i płyt, a także informuje o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w Płocku, w Polsce, a także na świecie.

Adam Mieczykowski – to absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w 2016 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność pedagogiczną w płockich szkołach muzycznych oraz naukowo-dydaktyczną w Mazowieckiej Uczelni Publicznej. W 2004 r. został dyrektorem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Od tego czasu orkiestra przeszła szereg zmian, które ugruntowały jej pozycję na muzycznej mapie kraju. Jest inicjatorem m.in. cyklu koncertów pn. „Płockie Talenty” promujących utalentowanych uczniów płockich szkół muzycznych oraz „Wędrówki po pięciolinii” skierowane do najmłodszych słuchaczy. Koncertuje jako solista i kameralista, ma w swoim dorobku szereg prawykonań, współorganizator wielu festiwali, warsztatów i konkursów, biorący jednocześnie czynny udział w pracach nad projektem budowy sali koncertowej w Płocku.

Kolejnym wydarzeniem podczas niedzielnego wieczoru było rozstrzygnięcie plebiscytu „Gazety Wyborczej Płock” i Miasta Płocka „Płocczanina Roku”. Za osiągnięcia w 2021 r. kapituła Plebiscytu nominowała 7 osób: Marka Chojnackiego i Lecha Chyczewskiego, Małgorzatę Garkowską, Krystynę Iller, Michała Kacprzaka, Radosława Malinowskiego i Leonarda Sobieraja. Płocczanie w głosowaniu zaszczytny tytuł „Płocczanin Roku 2021” przyznali Leonardowi Sobierajowi, dyrektorowi Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W 2021 r. otwarto wystawę Art déco w Muzeum Mazowieckim i to właśnie ta świetna stała ekspozycja rozsławia Płock na całym świecie.  Warto dodać, że wszystko poprzedziły lata pracy, od kupna i remontu kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 i jej zaadaptowania na potrzeby muzeum po gromadzenie zbiorów, pozyskiwanie darczyńców, opracowywanie koncepcji itp. itd. 1,8 tys. obiektów związanych ze sztuką dwudziestolecia międzywojennego znalazło godne miejsce i stało się wielką atrakcją dla samych płocczan i turystów. W Płocku możemy podziwiać m. in. obrazy Tamary Łempickiej czy przepiękny samochód – kabriolet Jowett Special Roadster z 1926 r.

Przyznano także tytuły „Superpłocczanin”. W tym roku uhonorowano muzyków płockiego zespołu Lao Che za całokształt twórczości, a także Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Płocku, za 25 lat działalności związanej z budową bloków i mieszkań dla płocczan. Statuetki nagrodzonym wręczyli posłowie Elżbieta Gapińska, Marcin Kierwiński, prezydent Andrzej Nowakowski oraz redaktor naczelny Gazety Wyborczej Płock Arkadiusz Adamkowski.

Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” przeniósł publiczność do 1920 r. za sprawą widowiska muzyczno-taneczno-historycznego „Obrońcom Płocka 1920”. Spektakl był zadedykowany walczącym Ukraińcom, którzy zmagają się z rosyjska agresją, podobnie jak sto lat temu Polacy zmagali się z bolszewicką nawałą.

Zwieńczeniem wieczoru były Wianki – czyli magiczne widowisko związane ze zbliżającym się letnim przesileniem Słońca. Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku temu przypisywano niezwykłe właściwości, a uczestnictwo w obrzędach „Nocy Świętojańskiej” miało zapewnić ludziom zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziewczęta z zespołu „Wisła” wcieliły się w rolę panien i wypuściły w wiślaną toń przygotowane wianki. To słowiańskie święto było świetną okazją do oficjalnej inauguracji w Płocku letnich koncertów plenerowych i wydarzeń kulturalnych pod gołym niebem.

K. Kozłowski

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»