Rezerwacja wizyty

Ulica Parcele: etap pierwszy

– Kończymy budowę ulicy Parcele. Na początku grudnia droga będzie już całkowicie gotowa – powitał dziennikarzy na środowej konferencji prasowej na – właśnie – ul. Parcele wiceprezydent Płocka Jacek Terebus.

– Inwestujemy w modernizacje płockich ulic w sposób, który pozwoli nam w zrównoważony sposób rozwijać miasto – wielokrotnie podkreślał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Parcele są tego przykładem. Jest to dziś całkowicie nowe miejsce, zbudowane od podstaw. Starą, wąską, asfaltową drogę bez poboczy i oświetlenia zastąpiła nowoczesna, szeroka ulica.

– Nie ograniczyliśmy się do położenia nowego dywanika asfaltowego. Zainwestowaliśmy w ul. Parcele kompleksowo, budując też kanalizację, chodniki, drogę rowerową, instalując energooszczędne oświetlenie – podkreślał nadzorujący płockie inwestycje wiceprezydent Jacek Terebus.

Budowa ulicy Parcele ma duże znaczenie dla układu komunikacyjnego Płocka. Jest ona alternatywnym dla ul. Harcerskiej połączeniem osiedla Borowiczki z ul. Wyszogrodzką i wylotem z miasta w kierunku Wyszogrodu i Warszawy.

Nowa droga powstała na odcinku od skrzyżowania z ul. Borowicką i Liściastą do skrzyżowania z ul. św. Huberta. Trzeba pamiętać, że to dopiero pierwszy etap budowy ul. Parcele. Przed nami jeszcze połączenie jej z Wyszogrodzką. Ale w tym przypadku wiele zależy od planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, związanych z rozbudową tej drogi.

Budując nową ul. Parcele zaczęliśmy od demontażu istniejących przypadkowych, wymieszanych konstrukcji nawierzchni: starego asfaltu, płyt betonowych, fragmentów, wykonanych z kostki.

Następnie zbudowaliśmy kanalizację deszczową i sanitarną (do granicy nieruchomości), brakującą sieć wodociągową, właściwą drogę o długości 770 metrów długości i o szerokości 6 metrów (mającą dwa pasy po 3 metry szerokości), poszerzoną na zakrętach oraz ścieżkę rowerową o szerokości 2-2,5 metra oraz chodniki o szerokości 2 metrów. Na jednym odcinku skarpy, ze względu na ostry spadek, chodnik zamieniliśmy się w schody. Powstały też dwie zatoki autobusowe.

Koszt inwestycji – 6,1 mln zł. Zdobyliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 2,9 mln zł.