Poprzednia wersja strony Plock.eu

Odeszła płocka poetka

Zmarła Wanda Gołębiewska, poetka, w której twórczości Płock, jej rodzinne miasto, był stale obecny. Odeszła w sobotę, 5 czerwca.

Urodziła się w Płocku 23 grudnia 1945 roku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły i Studium Nauczycielskie. Potem rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 31 lat uczyła języka polskiego w szkole podstawowej w Borowiczkach.

Leszek Skierski poświęcił Wandzie Gołębiewskiej dwie książki „Gdyby nie Anna Frank…” i „Niepokorna”. W tej ostatniej napisał „Wiersze są dla niej przestrzenią, w której próbuje odnaleźć sens egzystencji, autentyzm życia i swój świat”. Te poszukiwania zaowocowały sześcioma tomikami wierszy „Na mojej ulicy” (1999), „W Radziwiu” (2005), „Nikt się nie spodziewał” (2005), „Po osiemnastej na Tumskiej” (2006), „Tam, gdzie do góry nogami” (2007), „Kartki z Ukrainy” (2010).

Poetka była laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród literackich. Zdobywała nagrody w ramach: Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Opina” w Ciechanowie, Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego i konkursu literackiego w Iłży. Była laureatką licznych konkursów organizowanych w: Płocku, Czarnolesie, Grójcu, Krakowie, Zgorzelcu, Lesznie, Krośnicach, Siedlcach, Inowrocławiu, Radziejowie, Płońsku, Świdwinie, Oświęcimiu, Częstochowie, Chrzanowie, Ludźmierzu, Zakopanem, Lublinie, Gubinie, Bydgoszczy, Szczecinku i Makowie Mazowieckim.

mk