Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Orkiestra rozpoczyna nowy sezon koncertowy

Płocka Orkiestra Symfoniczna zaczyna kolejny, czterdziesty szósty już sezon artystyczny. Pierwszy koncert 16 września o godzinie 19 w sali koncertowej szkoły muzycznej. Wraz z płockimi symfonikami pod batutą Marka Wroniszewskiego wystąpi jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych skrzypków młodego pokolenia w Polsce, Robert Łaguniak.

Podczas inauguracji sezonu artystycznego płoccy muzycy zaprezentują IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antonína Dvořáka oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa w wykonaniu Roberta Łaguniaka.

Bilety na wydarzenie w cenie 40 zł są już dostępne w sprzedaży w kasie biletowej POS oraz na www.orkiestraplock.pl w zakładce „Kup Bilet”.

***
Robert Łaguniak naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. W 2021 roku ukończył z najwyższą oceną studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest doktorantem łódzkiej akademii.

Od najmłodszych lat zdobywał czołowe lokaty na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych zarówno jako solista, jak i kameralista. Ma w swoim dorobku artystycznym blisko 100 nagród.

Do jego najważniejszych solowych osiągnięć należą m. in.: złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na Berliner International Music Competition w Berlinie, I miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Fantazji G. Ph. Telemanna na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, Nagroda Specjalna na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im . H. Wieniawskiego w Poznaniu, Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. Centrum Edukacji Artystycznej, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Young Paganini w Legnicy, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hejzera w Zielonej Górze, II nagroda i 5 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu.

Od 2019 roku, wraz z Martą Gidaszewską, tworzy jeden z najlepiej rokujących zespołów kameralnych w Polsce – Polish Violin Duo. Duet koncertował w Europie i Azji, a także nagrał swoją debiutancką płytę̨, wydaną przez wytwórnię DUX, dokonując prawykonania dwóch opusów utworów na dwoje skrzypiec polskiego zapomnianego kompozytora – Joachima Kaczkowskiego. W maju 2022 roku zespół dokonał nagrań duetów polskich kompozytorów XX wieku do swojej drugiej płyty. Album ukaże się w ostatnim kwartale 2022 roku, nakładem wytwórni DUX. Zespół zdobył najwyższe miejsca na ponad 30 międzynarodowych konkursach m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Rosji, Grecji, Belgii, Francji, Estonii, Serbii, Danii, Szwecji, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Węgier, Niemiec i Polski.

Robert prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii.

Swój talent muzyczny rozwijał pod okiem znakomitych pedagogów i sław światowej wiolonistyki. Pracował pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak: Zakhar Bron, Maxim Vengerov, Igor Frolov, Wolfgang Marschner, Bartosz Bryła, Andrzej Gębski, Krzysztof Śmietana, Robert Szreder, Nazzareno Carusi.

W 2014 roku został wydany przez PWM zbiór Etiud i Kaprysów autorstwa Pawła Wójtowicza. Jeden z Kaprysów został zadedykowany Robertowi. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu „Młoda Polska”.

opr. mk

Poprzednia aktualność
«