Poprzednia wersja strony Plock.eu

Orlen Wisła Płock zaczyna bój w EHF Lidze Europejskiej

We wtorek 20 października o 20.45 piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock meczem z HC Fivers Wat Margareten zainaugurują zmagania w EHF Lidze Europejskiej. 
Płocczanie rozpoczynają udział w europejskich pucharach w sezonie 2020/2021. Nowy format EHF Ligi Europejskiej, powstałej w miejsce Pucharu EHF, ma zwiększyć jej poziom sportowy i prestiż, a także zasięg, w myśl hasła promocyjnego „More handball than ever”. Mecz Orlen Wisła Płock – HC Fivers Wat Margareten – 1. kolejka EHF Ligi Europejskiej, wtorek 20 października, godz. 20.45.
Na inaugurację rozgrywek przyjdzie  się zmierzyć Orlen Wiśle Płock z drużyną HC Fivers Wat Margareten, która od kilku lat należy do czołowych ekip w Austrii. Klub w minionym roku świętował 100 lat istnienia, co świadczy o niezwykle bogatej tradycji i uznanej kuźni talentów. W kadrze zespołu nie ma żadnego obcokrajowca, z czego aż osiemnastu to wychowankowie. Jest to młody zespół, w którym znajdziemy tylko trzech zawodników w wieku powyżej 30 lat. Skład w porównaniu do poprzedniego sezonu pozostał w zasadzie niezmieniony, co zawsze przemawia na korzyść zgrania i zrozumienia na boisku.
Naszym celem minimum jest awans do TOP16 tych rozrywek. Musimy jednak cały czas pamiętać, że żaden mecz nie wygra się sam, że podobny cel przyświeca każdej drużynie naszej grupy. Na każdy punkt musimy solidnie zapracować, aby móc na końcu cieszyć się z awansu. Po naszej stronie stoi bogate doświadczenie, zdobyte przez ostatnie siedem sezonów w EHF Lidze Mistrzów, w której odnosiliśmy wielkie zwycięstwa, jak i dostawaliśmy bolesne lekcje. Teraz chcemy to wszystko wykorzystać, aby walczyć o TOP16 EHF Ligi Europejskiej i dalej o jak najlepszy wynik – powiedział prezes SPR Wisła Płock Robert Czwartek.

Uział w fazie grupowej LE jest najlepszym osiągnięciem Fivers na arenie międzynarodowej od sezonu 1984/1985, kiedy to awansowało do ćwierćfinału IHF Cup. W kwalifikacjach do tegorocznych rozgrywek wyeliminowali Benficę Lizbonę, co było sporym zaskoczeniem. Eksperci upatrują w HC Fivers czarnego konia grupy. W drugiej fazie kwalifikacji Austriacy trafili na BM Banidorm. W pierwszym meczu lepsi o trzy bramki byli Hiszpanie, ale z powodu kwarantanny 10 zawodników nie dojechali na rewanż do Wiednia. EHF była nieubłagalna – walkower i awans Fivers.

Start w lidze Fivers taż miało bardzo udany i dopiero przegrana w ostatni weekend z pierwszym w tabeli Sparkasse Schwaz Handball Tirol 30:31 przerwała ich passę sześciu zwycięstw z rzędu. Trener Peter Eckl ma mocną kartę w talii w osobie Lukasa Huteceka, nadziej austriackiej piłki ręcznej, MVP poprzedniego sezonu. Obecnie jest on najskuteczniejszym graczem Fivers na krajowym podwórku, jak również w kwalifikacjach do LE – w 10 meczach zdobył 51 bramek. Podobnymi statystykami może pochwalić się kołowy Tobias Wagner – 10 spotkań i 42 trafienia. Dla Fivers sam awans do fazy grupowej jest sporym wydarzeniem. W wywiadach Austriacy podkreślają, że chcą się dalej rozwijać i walczyć o zwycięstwa w każdym kolejny pojedynku. Przy czym jednocześnie nie mają nic do stracenia, a takie zespoły potrafią być niezwykle groźne. Co więcej, podczas gdy Fivers od września rozegrało już 11 meczów o stawkę (m.in. wygrywając Superpuchar Austrii), Nafciarze wybiegli na boisko tylko trzykrotnie, co może się mieć wpływ na wydarzenia na boisku podczas najbliższego spotkania.


W tym cały zamieszaniu związanym z koronawirusem są jednak pozytywy. Znacznie poprawiła się sytuacja kadrowa Nafciarzy i trener Xavier Sabate ma dużo większe pole manewru, niż jeszcze tydzień temu. Pozostaje tylko wreszcie wejść w rytm meczowy, co w obecnych czasach nie jest takie oczywiste.

W sobotę płoccy szczypiorniści przeszli badania na obecność wirusa COVID, które we wszystkich przypadkach dały wynik negatywny.

Z powodu obostrzeń wprowadzonych w naszym kraju, mecz odbędzie się bez udziału publiczności. Zapraszamy na transmisję telewizyjną na kanale Eurosport. Mecz 1. kolejki EHF Ligi Europejskiej Orlen Wisła Płock – HC Fivers Wat Margareten: wtorek 20 października, godz. 20.45, Orlen Arena Płock.

K. Kozłowski. źródło: SPR Wisła Płock

 

Następna aktualność
»