Poprzednia wersja strony Plock.eu

Pamiętamy o rocznicach i o naszej historii

– Dziękuję, że pamiętaliście o rocznicy napaści ZSRR na Polskę i o zamordowanych w Płocku patriotach. Musicie przekazywać tę pamięć przyszłym pokoleniom – mówił do młodzieży w piątek pod Pomnikiem 13 Straconych wiceprezydent miasta Roman Siemiątkowski.

W piątek w uroczystościach upamiętniających rocznicę powieszenia przez hitlerowców (18 września 1942 roku) 13 Polaków udział wzięli – oprócz wiceprezydenta Płocka – jeszcze m.in. Przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich w Płocku Edward Jankowski, czy dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich Ireneusz Szychowski, a także młodzież z Ekonomika.

Pod Pomnikiem 13 Straconych złożyli kwiaty, młodzież zapaliła 13 zniczy. – Byłam wtedy dzieckiem, kiedy 18 września Niemcy zmusili ludzi do przyjścia na ten plac – wspominała płocczanka, która również tu przyszła, a była świadkiem egzekucji. – Pamiętam, że był to taki sam dzień, jak dziś: pogodny, ciepły, słoneczny.

Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Agnieszka Harabasz, wiceprezydent Roman Siemiątkowski, Edward Jankowski oraz Ireneusz Szychowski

Przedstawiciele samorządu złożyli potem kwiaty również pod mogiłą na cmentarzu przy al. Kobylińskiego, gdzie leży 12 straconych Polaków (trzynasty – ks. Michał Serafin – został po ekshumacji pochowany w Wyszogrodzie, gdzie był proboszczem).

W południe zaś z okazji 82 rocznicy napaści ZSRR na Polskę zaczęły się uroczystości pod Memoriałem Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie na cmentarzu komunalnym. Były kwiaty i znicze, które składali przedstawiciele samorządów, różnych organizacji, było dużo młodzieży z Płockiego Uniwersytetu Ludowego, a także hejnalista z Siedemdziesiątki, który odegrał hymn państwowy oraz pieśń „Śpij kolego”.

Przypomnijmy: na mocy tajnego porozumienia Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem, w oparciu o podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie układ znany pod nazwą Pakt Ribbentrop – Mołotow, ziemie II RP miały być podzielone między Niemcy i Sowietów na dwie części.

Stalin wprowadził do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić znacznie mniejszą armię. Tym samym IV rozbiór Rzeczypospolitej stał się faktem. Memoriał Sybiraków przypomina, że od początku celem okupacji radzieckiej była całkowita sowietyzacja zajętych terenów II RP, zagarnięcie polskich dóbr materialnych i wprowadzenie radzieckiego systemu politycznego, a także eksterminacja i wynarodowienie ludności pochodzenia polskiego.

W pierwszych miesiącach okupacji represje objęły łącznie około miliona obywateli polskich. W pierwszej kolejności NKWD aresztowało żołnierzy i oficerów, przedstawicieli inteligencji, pracowników administracji państwowej, terytorialnej, nauczycieli, lekarzy, przemysłowców i właścicieli majątków ziemskich na kresach II RP. Na początku 1940 roku zaczęły się deportacje Polaków do Kazachstanu, do północnej części ZSRR oraz na Syberię – łącznie wywieziono około 400 tysięcy osób. Blisko 80 tysięcy deportowanych zmarło wskutek trudnych warunków transportu, głodu i zimna.