Rezerwacja wizyty

Patrole rowerowe Straży Miejskiej

Na ulicach Płocka, jak co roku, pojawiły się patrole straży miejskiej na rowerach. Funkcjonariusze będą patrolować zwłaszcza centrum miasta,  bulwary wiślane, Zalew Sobótka. Chodzi o to, aby móc szybciej i sprawniej dotrzeć na wezwanie a przy okazji promować jazdę na dwóch kółkach.

Wykorzystanie roweru w codziennej służbie ułatwia funkcjonariuszom dotarcie w miejsca, do których dojazd radiowozem jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Niejednokrotnie to właśnie strażnicy na jednośladach najsprawniej poruszają się w przestrzeni miejskiej, docierając do miejsc zdarzenia szybciej niż patrole piesze, a nawet zmotoryzowane.

Mundurowi nie tylko oddziałują prewencyjnie swoją obecnością, podejmują również liczne interwencje wobec osób łamiących przepisy. Chodzi o te najbardziej dokuczliwe dla mieszkańców, czyli spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nie zachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, zaśmiecanie oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego.

Rowery są cichym środkiem transportu, który zapewnia funkcjonariuszom skrytość podczas patrolu, a tym samym możliwość łatwej obserwacji danych terenów.

Każdy z posiadanych przez Straż Miejską rowerów jest specjalnie oznakowany. Strażnicy na jednośladach wyposażeni są „we wszystkie rzeczy niezbędne do podejmowania interwencji”, od środków łączności po środki bezpośredniego przymusu. Do roweru strażnicy mają, także przyczepiony zestaw do udzielania pomocy przedmedycznej.

Bardzo ważne w ich służbie jest oddziaływanie prewencyjne i podejmowane działania profilaktyczne szczególnie wobec najmłodszych rowerzystów.

Uwaga ! UTV czyli Utility Task  Vehicle – w tym roku również zasilił tabor pojazdów płockiej Straży Miejskiej. Ten dwuosobowy pojazd z wyciągarką oraz napędem 4×4 posłuży strażnikom do patrolowania m.in. miejsc trudno dostępnych.

Pojazdy użytkowe UTV są wykorzystywane przede wszystkim do pracy w terenie. Ich cechą charakterystyczną jest solidna konstrukcja, a przez to duża wytrzymałość i odporność. Pojazd typu UTV sprawdza się w każdych, nawet ekstremalnie trudnych warunkach, dlatego przetestujemy go na pewno również podczas festiwali.

op. K. Kozłowski, źródło: Straż Miejska

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»