Rezerwacja wizyty

Pediatria (od)nowa

Pacjenci Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej będą leczeni w jeszcze lepszych warunkach. Remont przeszedł oddział pediatryczny, a budynki szpitala oraz przychodni przy ul. Miodowej i Tysiąclecia są ocieplane. Efekty prac są już widoczne.

Zakończyła się kompleksowa modernizacja pediatrii w Szpitalu Świętej Trójcy przy ul. Kościuszki. Kosztowała prawie 3 mln zł i w całości była finansowana z budżetu miasta.

Oddział rozrósł się o sąsiadujące pomieszczenia i teraz ma 15 łóżek. – Pobyt w szpitalu jest stresujący dla każdego, a już szczególnie dla dzieci i ich rodziców. W trosce o ich komfort i samopoczucie poprawiliśmy warunki na pediatrii. Jest przyjazna i przestronna. Sale są małe, jedno- lub dwuosobowe i wszystkie mają łazienki. Dla opiekunów stworzyliśmy pokój socjalny z kuchnią – opisuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Prace zostały podzielone na etapy, aby jak najmniej zaburzać pracę oddziału. Najpierw powstał odcinek docelowo przeznaczony dla dzieci starszych, powyżej 3 lat. Na jej potrzeby zagospodarowano część budynku sąsiadującą z dotychczasowym oddziałem. Są tu 4 sale, gabinety lekarskie oraz poradnia pediatryczna i izba przyjęć. W drugim etapie – od czerwca do września 2023 r. – prace trwały na starej części. Powstało tu 6 sal dla najmłodszych pacjentów. Na obu odcinakach są gabinety zabiegowe i izolatki, co ułatwi pracę pielęgniarkom i lekarzom.

W płockim ZOZ trwa jeszcze inna inwestycja. – Przeprowadzamy też termomodernizację budynków szpitala i naszych przychodni. Podnosimy komfort cieplny poprzez docieplenie ścian i dachów, wymianę drzwi oraz ograniczamy koszty działania, wymieniając oświetlenie na energooszczędne i instalując panele fotowoltaiczne – mówi Marek Stawicki, prezes PZOZ. Panele zostały zamontowane na dachu budynku K szpitala, gdzie mieści się oddział pediatryczny i wewnętrzny. Mają moc 22,4 kW, co w 100% zaspokoi zapotrzebowanie tego budynku na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna pojawiła się również na przychodni przy ul. Miodowej i ośrodku rehabilitacji przy ul. Tysiąclecia. W tych miejscach ma produkować do 90% potrzebnej energii. Koszt tych robót to 5,3 mln zł. Miejska spółka pozyskała na nie dofinansowanie unijne w kwocie ponad 3 mln zł.

– Co chwilę pojawiają się dobre informacje o inwestycjach w zdrowie płocczan. Z każdą z nich jakość usług Szpitala Świętej Trójcy jest na coraz wyższym poziomie. Poprawa bazy pozwala skuteczniej diagnozować i leczyć mieszkańców – podsumowuje Daria Domosławska, przewodnicząca komisji zdrowia w radzie miasta.

mk