Rezerwacja wizyty

Spotkanie z dr Grzegorzem Gołębiewskim w Mediatece

Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki dr. Grzegorza Gołębiewskiego „Kazimierz Chodzikiewicz (1900-1955). Lwów – Płock – Warszawa- Tobruk- Nairobi”.  Wydarzenie odbędzie się 12 października o godz. 17.00 w Mediatece eMka, ul. Kościuszki 3b.

Książka ukazuje się w serii wydawniczej Książnicy Płockiej „Niezapomniani. Płocczanie z urodzenia i wyboru”.

dr Grzegorz Gołębiewski jest znanym płockim historykiem regionalistą, specjalizującym się w historii Płocka i Mazowsza Płockiego w XX w., szczególnie lat 1914 – 1939. Poza pracą zawodową w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej i Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica pełni też szereg funkcji społecznych, m.in. wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz redaktora naczelnego „Notatek Płockich”, wydawanych przez TNP. Prezentowana biografia Kazimierza Chodzikiewicza jest jego trzecią publikacją w serii „Niezapomniani. Płocczanie z urodzenia i wyboru” i przybliża niemal nieznaną w Płocku postać. Nazywamy go płocczaninem przelotnym, bowiem nasze miasto było tylko jednym z przystanków na zawiłej drodze jego życia. Dziś w Płocku mieszka córka Kazimierza Chodzikiewicza – Hanna Bojków.

Autor napisał, że „Kazimierz Chodzikiewicz był przedstawicielem pokolenia, które najpierw walczyło o niepodległość w Legionach, potem jej broniło w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie służyło Rzeczypospolitej w pracy cywilnej. Kazimierz Chodzikiewicz przebywał w Płocku w latach 1931-33, pełniąc funkcję komendanta powiatowego Związku Strzeleckiego. I mimo, że w tym czasie stał się w Płocku osobą publiczną, dziś pozostaje postacią praktycznie nieznaną”. Dlatego celem publikacji jest wprowadzenie go do zbiorowej pamięci płocczan, tym bardziej, że miał niezmiernie interesującą biografię, niemal na scenariusz filmowy.

O tym podczas spotkania opowie dr Grzegorz Gołębiewski, serdecznie zapraszamy 12 października o godz. 17.00 do Mediateki eMka, ul. Kościuszki 3b. Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Kazimierz Chodzikiewicz (1900-1955). Lwów – Płock – Warszawa- Tobruk- Nairobi”.

K. Kozłowski, źródło: Książnica Płocka