Płoccy harcerze mają swoje święto i skwer

W sobotę odbył się apel z udziałem harcerzy i zuchów płockiego hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r. Spotkanie było także okazją do uroczystego otwarcia Skweru hm. Ładysława Żelazowskiego na osiedlu Skarpa.
Harcerze chcieli dokonać uroczystego otwarcia skweru podczas ważnej dla nich uroczystości, dlatego stało się to podczas inauguracji Święta Hufca, które celebrowane jest w tym roku w dniach 15-16 kwietnia. Skwer otrzymał nazwę Harcmistrza Ładysława Żelazowskiego* już wcześniej – UCHWAŁĄ NR 839/XLVIII/2022 RADY MIASTA PŁOCKA z dnia 24 listopada 2022 r.
W uroczystym apelu i otwarciu skweru wzięli udział m. in. rodzina hm. Żelazowskiego, Posłanka na Sejm RP Elżbieta Gapińska, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, władze płockiego Hufca ZHP, harcerze i zuchy.
– Z inicjatywy harcerzy powstało miejsce upamiętniające wyjątkowego płocczanina – harcmistrza, żołnierza, powstańca warszawskiego, radnego i społecznika związanego z Płockiem i osiedlem Skarpa. Dziękuję za tę piękną inicjatywę. Powstało miejsce, które staje się ważnym punktem dla płockich harcerzy, a dla mieszkańców miasta kolejnym terenem zielonym, gdzie będą mogli spędzić czas wśród krzewów i drzew – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski podczas sobotniego, uroczystego apelu.
Przypomnijmy – 10 kwietnia 1921 r. Marszałek Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za obronę miasta przed bolszewikami 18 i 19 sierpnia 1920 roku. Wizyta marszałka w Płocku była wielkim wydarzeniem. Tego dnia wysokie odznaczenia wojskowe otrzymało też wielu obrońców miasta. Wśród wyróżnionych byli żołnierze, ale też cywile – mężczyźni, kobiety i dzieci. Najmłodszy bohater, harcerz Tadzio Jeziorowski miał 12 lat. Płocki hufiec ZHP nosi imię Obrońców Płocka 1920 roku i dlatego w sposób szczególny świętuje związane z tym rocznice.
Skwer im. Ładysława Żelazowskiego to jeden z płockich tzw. parków kieszonkowych u zbiegu ulic Polnej i Kwiatowej. Nasadzeń zieleni dokonano jesienią 2022 r. Znajdują się tu drzewa – miłorząb dwuklapowy i świerk srebrny oraz krzewy iglaste, liściaste, byliny oraz trawy ozdobne. To urokliwe miejsce powstało w ramach zadania pn. „Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia 2022r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu”. Koszt wykonania: 56 152,44 zł brutto – kwota dofinansowana z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022.
*Ładysław Żelazowski – urodził się w 1901 roku w Warszawie, tam ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako 13 latek wstąpił do drużyny skautów, a w wieku 17 lat, zgłosił się na ochotnika do wojska. 12 listopada 1918 roku pełnił służbę w Belwederze w kancelarii Piłsudskiego. Cały czas prowadził działalność harcerską. W roku 1927 wraz z rodzicami przeprowadził się do Płocka i rozpoczął pracę w Małachowiance, jako nauczyciel wf. Od samego początku pobytu w Płocku podjął służbę harcerską. Dzięki uporowi i zaangażowaniu dh Ładysława w kwietniu 1934 w Małachowiance uruchomiono pierwszą, harcerską radiostację nadawczą. W roku 1936 powstał w GK Referat Lotniczy, a Hufcowy z Płocka – dh Żelazowski zorganizował pierwszy w mieście kurs spadochronowy i szybowcowy. W roku 1936 dh Żelazowski rozstał się z Małachowianką i rozpoczął pracę w Jagiellonce, gdzie uczył przysposobienia wojskowego i wf. W 1939 r. podjął działania przygotowujące do ewentualnej walki w obronie Polski, rozpoczął szkolenie wojskowe z Junakami. 7 października 1939 r. Żelazowski ogłosił dla płockich drużyn harcerskich pogotowie wojenne. Zapada decyzja o przejściu do konspiracji i w jej efekcie zostaje Komendantem Tajnego Hufca ZHP w Płocku (przyjmuje pseudonim „Zygfryd”). W czasie okupacji razem z członkami Tajnego Hufca zajmował się zbieraniem danych wywiadowczych w Płocku i okolicach. Współpracował ze sztabem Okręgu AK, a także organizował tajne nauczanie w Płocku. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli i został wywieziony do obozu jenieckiego w Lubece. W 1945 r. odzyskał wolność, po wyzwoleniu obozu przez wojska brytyjskie. Ze względu na przynależność do AK i działalność konspiracyjną, długo zwlekał z powrotem do kraju. W roku 1946 postanowił wrócić do Płocka. Na wniosek władz harcerskich otrzymuje urlop w płockiej oświacie i rozpoczyna pracę w Głównej Kwaterze ZHP w Warszawie. Czynnie działał w strukturach ZHP. Aż do samej śmierci był członkiem Hufcowej Komisji Rewizyjnej, Głównej Komisji Weryfikacyjnej GK ZHP , Hufcowej Komisji Historycznej. Odszedł na Wieczną Wartę 5 października 1993 roku. Pochowany w harcerskiej asyście na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku.
Zapraszamy do udziału w niedzielnych uroczystościach patriotycznych. 16 kwietnia o godz. 11:00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Obrońców Warszawy
- Uroczysty apel Hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r. z udziałem warty honorowej i sztandarem ZHP
- Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 102. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych
- Wręczenie odznak, dyplomów i nagród płockim harcerzom
K. Kozłowski
« Mieszkania na start przy Polnej
Auto Fara 2023 – otwarcie sezonu automobilowego »