Rezerwacja wizyty

Płock gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce ręcznej w 2023

Płock został Miastem Gospodarzem mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w 2023 roku zorganizują Polska i Szwecja. Orlen Arena ugości 16 meczów turnieju. Dokumenty w tej sprawie podpisali dziś Henryk Szczepański prezes ZPRP oraz Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

– Nasze miasto jest stolicą piłki ręcznej, więc tym bardziej jestem dumny, że znalazło się w prestiżowym gronie gospodarzy Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że mecze rozgrywane w Płocku dostarczą kibicom wielu niezapomnianych emocji – podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Podczas podpisania dokumentów i ogłoszenia decyzji w sprawie lokalizacji turnieju w Płocku obecni byli m. in. obecni i byli olimpijczycy i reprezentanci Polski w piłce ręcznej związani z płockim handballem, przedstawiciele Superligi i ZPRP, a także zlokalizowanej w Płocku Szkoły Mistrzostwa Sportowego, w której uczą się i szkolą dziewczęta i chłopcy – reprezentanci Polski w kategoriach juniorskich.

– Płock jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej piłki ręcznej. Miasto żyje sportem, a jego serce bije w rytmie wyznaczonym przez mecze szczypiorniaka. Niewiele jest miejsc z tak silną społecznością kibiców, działaczy oraz sympatyków naszego sportu z takim zapleczem dla tej dyscypliny sportu – podkreślał prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański.

Orlen Arena będzie miejscem zmagań o Puchar Prezydenta IHF. To rywalizacja, która od lat jest jednym z priorytetów szefa Światowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) Hassana Moustafy. Jej celem jest promocja piłki ręcznej na wysokim poziomie oraz stworzenie możliwości walki o trofeum drużynom, które nie zdołały włączyć się do gry o medale mistrzostw świata.

Puchar Prezydenta pierwszy raz pojawił się na światowym czempionacie w 2007 roku. Zdobywali go między innymi Norwegowie, Hiszpanie oraz Polacy. Kolejnego zwycięzcę poznamy właśnie w Płocku, a Orlen Arena będzie  miejscem dekoracji zdobywcy Pucharu. Odbędzie się ona 25 stycznia 2023 roku.Rywalizacja potrwa od 18 do 25 stycznia 2023 roku, co gwarantuje tydzień sportowych emocji na najwyższym poziomie. Orlen Arena ugości 16 z 61 meczów turnieju, które odbędą się w naszym kraju. Już dziś zapraszamy na trybuny.

Pierwszym oficjalnie ogłoszonym polskim Miastem Gospodarzem mistrzostw świata są Katowice, a Regionem Gospodarzem – Śląsk. Płock jest drugim polskim Gospodarzem turnieju, a pozostałe miasta poznamy jesienią.

Nie tylko płoccy fani szczypiorniaka przedsmak wielkich emocji dostaną już w połowie marca 2022 r. Wtedy Płock będzie areną dwumeczu Polska – Szwecja. Podopieczni Patryka Rombla spróbują wziąć na współgospodarzach turnieju rewanż za spotkania, do których doszło na początku listopada w Malmo i Kristianstad.

Seria starć naszej drużyny z wicemistrzami świata odbywa się w atmosferze definiowanej hasłem „Stick Together”, które jest także oficjalnym sloganem mistrzostw świata w 2023 r.

Warto wspomnieć, że Płock ma świetne zaplecze do piłki ręcznej. Oprócz Orlen Areny, gdzie swoje mecze rozgrywają szczypiorniści Orlen Wisły Płock są także hale sportowe „Siedemdziesiątki” i SP 16, gdzie ligowe mecze rozgrywają I-ligowe zespoły SMS Płock (drużyny żeńskie i męskie), a także Jutrzenka Płock (drużyna żeńska). Sztab szkoleniowy Reprezentacji Polski z trenerem Patrykiem Romblem i do niedawna Sławomirem Szmalem na czele regularnie pracuje z uczniami NLO SMS ZPRP w Płocku.

Więcej informacji i materiałów o imprezie – bilety, terminarz, sylwetki gospodarzy, zdjęcia, filmy – można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw świata pod adresem www.handball23.com

Zapis wideo konferencji Youtube: https://youtu.be/v9IX2JOo9qE

K. Kozłowski