Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Płock na pierwszym miejscu

– Z satysfakcją odebrałem nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w Rankingu budownictwa komunalnego, zorganizowanego przez magazyn „Wspólnota” – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Ranking budownictwa komunalnego 2000–2020” pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” zorganizowało po raz pierwszy. Płock zwyciężył w nim w kategorii miast na prawach powiatu.

Podstawą do stworzenia rankingu była liczba wszystkich mieszkań – zarówno komunalnych, socjalnych i czynszowych – zbudowanych w okresie ostatnich 20 lat w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Środki na ich realizację mogły pochodzić bezpośrednio z budżetu miasta lub gminnych spółek, jak np. z płockiego Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które bardzo często zdobywało też zewnętrzne dofinansowanie.

XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w centrum kongresowym w Katowicach

– Inwestowaliśmy w budownictwo komunalne i czynszowe przy pomocy także innych miejskich jednostek jak Agencja Rewitalizacji Starówki, czy Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – podkreśla Andrzej Nowakowski. – Budynki realizowaliśmy w różnych częściach miasta. Wiele z nich stanęło na Starym Mieście, by nowi lokatorzy ożywiali swoją obecnością starówkę. Wiele lokali przeznaczyliśmy także na realizację naszego autorskiego programu „Mieszkania na start”, adresowanego do ludzi młodych – dodaje prezydent Płocka.

Organizatorzy rankingu opierali się na informacjach zebranych przez Główny Urząd Statystyczny. Gromadzili dane w sześciu kategoriach, od miast wojewódzkich po gminy wiejskie. Nie ukrywali, że ocenili niewielką liczbę samorządów, ponieważ bardzo dużo gmin i miast od lat w ogóle nie buduje lokali komunalnych.

Wyniki ogłoszone zostały w środę 6 października w czasie XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów podczas Gali Inwestorów Samorządowych w centrum kongresowym w Katowicach.

Samorządowe Forum Kapitału i Finansów jest konferencją, na której samorządowcy oraz eksperci dyskutują o wykorzystaniu zasobów, którymi dysponują miasta i gminy do zrealizowania swoich zadań. Dzięki temu ci pierwsi mają okazję poznać skuteczne metody zarządzania oraz dobre praktyki, dotyczące efektywnego wykorzystania środków budżetowych.

Forum jest również okazją do nawiązywania relacji i współpracy.