Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Płock pozostaje Liderem Zmian na Mazowszu

Płockie nabrzeże wiślane zdobyło uznanie mieszkańców Mazowsza i zwyciężyło jako inwestycja w subregionie płockim. Podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza zaprezentowano 22 zwycięskie projekty wyłonione w plebiscycie #eFEktUE odbywającym się pod honorowymi  patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

To mieszkańcy regionu wybrali zwycięzców plebiscytu „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”. Swoje głosy mogli oddawać na różne projekty m. in. na odnowione przestrzenie miejskie, instytucje kultury, niskoemisyjne rozwiązania transportowe  wsparte funduszami europejskimi. Głosowanie rozpoczęło się jesienią, a mieszkańcy Mazowsza otrzymali wyjątkową okazję do wybrania najciekawszych i najważniejszych dla nich lokalnie inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Zwycięzców plebiscytu „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023” wyłoniono spośród 47 projektów zgłoszonych przez samych beneficjentów – samorządy, przedsiębiorców, uczelnie czy organizacje pozarządowe. Wiele z nich zrealizowano w partnerstwie, aby jak najlepiej dopasować efekty do potrzeb społeczności lokalnych.

– Wśród uczestników konkursu były głównie samorządy, które rzeczywiście chyba są najlepszymi instytucjami, wykorzystują fundusze europejskie. Ponad 5 mld zł zaangażowania przez samorządy w inwestycje spośród ponad 8 mld zł dofinansowania przyznanego w całym programie regionalnym. Gratuluję wszystkim  państwu – powiedział Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

– Organizując plebiscyt chcieliśmy pokazać, jak dużą rolę w rozwoju Mazowsza odgrywa Unia Europejska. Efekty naszego członkostwa to nie tylko duże inwestycje, ale też tysiące projektów o skali lokalnej, bardzo bliskich każdemu z nas – powiedziała Monika Tchórznicka, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

W ramach plebiscytu mieszkańcy Mazowsza wybrali finalnie 22 projekty, które otrzymały automatyczną nominację do udziału w Konkursie Głównym Lider Zmian 2023 w kategorii #eFEktUE, który będzie stanowić podsumowanie programu regionalnego.

W subregionie płockim zwyciężył płocki projekt pn. „Aktywizacja społeczno-gospodarcza zmarginalizowanych śródmiejskich przestrzeni miasta Płocka (Beneficjent: Gmina – Miasto Płock; Partner: Miasto i Gmina Gąbin)”, którego efektem jest zagospodarowanie nabrzeża wiślanego w Płocku wraz z budową bulwarów. W imieniu samorządu Płocka nagrodę odebrała Izabela Kamińska, dyrektor wydziału funduszy europejskich.

Przypominamy, że modernizacja nabrzeża rozpoczęła się w sierpniu 2017 roku, a zakończyła w kwietniu 2019 r. Prace polegały m.in. na pogłębieniu Wisły i wykonaniu dwóch ostróg. Mniejsza z nich powstała w miejscu dotychczasowej. Obok niej wyrósł slip (jest on elementem podnoszącym poziom bezpieczeństwa). A dalej – kolejna, większa ostroga, która łączy w sobie kilka funkcji. Jest osłoną portu przed falami i tzw. cofką, odpycha główny nurt Wisły od prawego brzegu, zabezpiecza brzeg rzeki oraz jest przedłużeniem alejki spacerowej.

Przebudowaliśmy też promenadę. Zmienił się przebieg ul. Rybaki, która została „odsunięta” od Wisły i zbudowana na nowo pod skarpą. Dzięki temu powiększył się teren, który można było zaaranżować na cele związane z rekreacją. Na obszarze tym powstały budynki z przeznaczeniem na lokale gastronomiczne oraz toaleta. Obok nich jest skwer z ławkami-fotelami, wyposażonymi w gniazda usb do ładowania urządzeń mobilnych, a jeszcze dalej – dwa place zabaw. Wytyczone zostały nowe alejki, stanęły nowe ławki i śmietniczki. Część ławek ma oryginalne oparcia wykonane ze stali kortenowskiej (pokrywa się ona specjalną, ozdobną powierzchnią, która przypomina rdzę). Całkowicie nowe jest ledowe oświetlenie. Wzdłuż ul. Rybaki powstały parkingi.

Elementem modernizacji nabrzeża jest także, ciesząca się dużą popularnością, ścieżka biegowa, która otacza zalew Sobótka. Powstały przy niej place, na których zamontowane są  przyrządy do ćwiczeń. Jeden z nich wyposażony został w poidełko.

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbyło się podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza, które jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu. Organizatorem wydarzenia była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-9 grudnia się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz pozostałych laureatach dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl

K. Kozłowski, źródło, foto: Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Poprzednia aktualność
«