Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Po testach uruchamiamy śluzę autobusową

W piątek 29 stycznia przeprowadziliśmy testy śluzy autobusowej, która powstała przy al. Jachowicza przed budynkiem Politechniki Warszawskiej. Wypadły one pozytywnie. Śluzę uruchamiamy.

Będzie ona służyć tym liniom Komunikacji Miejskiej, które z Al. Jachowicza skręcają w al. Kilińskiego.

Dziś pojazdy te nie zatrzymują się pod Politechniką. Ostatni przystanek, który obsługują na trasie Podolszyce – centrum, znajduje się obok stacji paliw przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Otolińskiej. Jest to jedyne w tym rejonie miejsce, z którego mogą wjechać na lewoskręt w al. Kilińskiego.

Od poniedziałku pojazdy te będą mogły zatrzymać się na przystanku pod PW. Będą miały wydzielony buspas, na końcu którego znalazł się specjalny czujnik oraz charakterystyczny sygnalizator instalowany dla tramwajów. W chwili gdy autobus wjedzie na ten fragment buspasa, który czujnik obserwuje – urządzenie sterujące pracą sygnalizatorów na skrzyżowaniu al. Kilińskiego z Al. Jachowicza całkowicie zatrzyma ruch samochodów na wszystkich kierunkach i przejściach dla pieszych. A następnie przy pomocy tego tramwajowego sygnalizatora zezwoli autobusowi ruszyć i wjechać bezpiecznie w al. Kilińskiego.

Kierowca będzie miał na ten manewr 7 sekund. Jak sprawdziliśmy w piątek – jest to wystarczająca ilość czasu.

Efektem piątkowego testu jest decyzja o uruchomieniu śluzy. Zacznie ona pracować od poniedziałku 1 lutego.

Śluza autobusowa jest elementem kompleksowej przebudowy al. Kilińskiego wraz z budową kanalizacji w Al. Jachowicza i ul. Mostowej. To inwestycja za 40 mln zł.

hw