Rezerwacja wizyty

Pomoc na granicę polsko-białoruską

Kilkanaście organizacji, m.in. Polska Akcja Humanitarna, Klub Inteligencji Katolickiej, Grupa Granica, Medycy na Granicy, Rodziny Bez Granic apeluje o solidarność i pomoc migrantom i uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. Tylko wspólne działanie społeczników, wolontariuszy, medyków oraz samorządów, uczelni wyższych, instytucji kultury i przedsiębiorców może przynieść efekt.W Płocku w zeszłym tygodniu trwała zbiórka darów, które zostaną przekazane na Wschód.

– Płocczanie pokazali, że nie jest im obojętny los drugiego człowieka, szczególnie dzieci, które cierpią przetrzymywane w lasach na przygranicznych terenach – komentuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dziękuję za okazane serce. Zebrano m.in. ubrania i buty, środki czystości, pieluchy dla dzieci, żywność. Dary są obecnie pakowane. W przyszłym tygodniu pojadą do Michałowa na Podlasiu, którego mieszkańcy od tygodni pomagają potrzebującym na granicy.

Organizacje pozarządowe zaangażowane w pomoc uchodźcom i migrantom wydały manifest. Piszą w nim, że „Nie możemy patrzeć obojętnie na niezawinione cierpienie tych ludzi. (…)Niezależnie od poglądów politycznych i przekonań religijnych, etyczne podstawy naszej cywilizacji nakazują głodnych nakarmić, nagich przyodziać, a podróżnych w dom przyjąć”. Ich stanowisko można znaleźć na stronie internetowej http://www.ratujmyludzinagranicy.pl/.

Apel o szacunek i współczucie wobec uchodźców i migrantów przebywających na wschodniej granicy przygotowali też przedstawiciele Kościołów i religii wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podpisali go arcybiskup warszawski kard. Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec, biskup naczelnego Kościoła starokatolickiego Marek Maria Karol Babi, ks. Bogdan Kruba z Kościoła greckokatolickiego i ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego. Nawołują do wspierania organizacji, które niosą pomoc w strefie przygranicznej. To stanowisko można znaleźć pod tym linkiem – https://bit.ly/30AiHmW.

mk