Poprzednia wersja strony Plock.eu

Pomysły na ferie

Ferie w mieście nie muszą być nudne, nawet w czasie pandemii. Płockie instytucje kultury zaplanowały na ten czas wiele ciekawych zajęć online. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i udziału w wirtualnych spotkaniach.

W Płockiej Galerii Sztuki podczas warsztatów plastycznych, spacerów i wirtualnych spotkań ze sztuką będzie można kreatywnie i ciekawie spędzić czas w ramach cyklu „W składzie ze sztuką” lub wspólnie odkrywać i eksperymentować podczas wirtualnych spotkań „Artysta z wyobraźnią”, które poprowadzą płoccy twórcy. Punktem wyjścia do zaprezentowanych przez nich działań, oprócz tytułowej wyobraźni, staną się ich własne prace.

W programie:
4 stycznia, godz. 12 (Facebook galerii)
„Konie w malarstwie” – pierwszy odcinek z cyklu „Artysta z wyobraźnią”, w którym Maria Weigl-Wojnarowska zaprezentuje swoją twórczość oraz wybrane prace. Na przykładzie prezentowanych dzieł zostanie podjęty temat konia w malarstwie, a następnie w części warsztatowej uczestnicy dowiedzą się, jak narysować lub namalować zwierzęcą postać.  Warsztaty dla uczestników w wieku 12- 100 lat

6 stycznia, godz. 12 (Facebook, strona internetowa galerii)
„W składzie z Dwurnikiem” – propozycje plastyczne w oparciu o znajdujący się w zbiorach galerii obraz „Kaźmierz” Edwarda Dwurnika, jednego z najbardziej znanych artystów polskiej sztuki współczesnej. W ramach cyklu „Pracownia” zapraszamy do wykonania prostych, manualnych prac plastycznych. W wykonaniu ich dodatkowo wykorzystamy zdolność kojarzenia i spostrzegawczość. Warsztaty dla uczestników w wieku 6-15 lat

8 stycznia, godz. 12 (Facebook galerii)
„Sztuka zamknięta w mozaice” – kolejny odcinek z cyklu „Artysta z wyobraźnią”, w którym Magdalena Sikorska-Tokarska zaprezentuje swoją twórczość oraz przedstawi zasady tworzenia mozaiki. W czasie zajęć odbiorcy dowiedzą się między innymi: z jakich materiałów można ją wykonać. Warsztaty dla uczestników w wieku 12- 100 lat

11 stycznia, godz. 12 (Facebook galerii)
„W składzie ze sztuką – spacer z JSD” – pod tymi tajemniczymi literami kryją się nazwiska trzech artystów (Ludwik Jaksztas, Andrzej Sadowski, Janusz Dziurawiec), których prace portretujące fragmenty płockich ulic znajdują się w kolekcji PGS. Dzieła zaprezentowane na stronie facebookowej galerii, staną się punktem wyjścia do twórczych działań. Zadaniem uczestników będzie … spacer i następnie sfotografowanie miejsca przedstawionego na obrazie, po czym wysłanie go na adres: edukacja@plockagaleria.pl. Zdjęcia staną się częścią kolażu, który zostanie zaprezentowany na Facebooku i Instagramie Płockiej Galerii Sztuki. Warsztaty dla uczestników w wieku 10- 100 lat

13 stycznia, godz. 12 (Facebook, strona internetowa galerii)
„W składzie ze Staniewskim” – inspiracją do warsztatowych działań będzie obraz „Martwa natura z pędzlami” Stanisława Staniewskiego. W ramach naszej „Pracowni”, uczestnicy zajęć będą kolorować, dorysowywać i doklejać poszczególne elementy tworząc wariacje martwej natury. Warsztaty dla uczestników w wieku 6-15 lat

15 stycznia, godz. 12 (Facebook, Instagram galerii)
„W składzie ze sztuką – spacer z JSD” – prezentacja zdjęć oraz kolaż, podsumowujące fotograficzny spacer zainspirowany obrazami Jaksztasa, Sadowskiego i Dziurawca z kolekcji własnej PGS.

17 stycznia, godz. 12 (Facebook galerii)
„Z kolekcji PGS” – spotkanie autorskie, podczas którego uczestnicy spotkania zapoznają się z wybranymi pracami oraz faktami z historii kolekcji PGS. Prowadzenie: Dorota Ożdżyńska.
Spotkanie dla uczestników w wieku 12- 100 lat

W Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki zapewniają, że podczas tegorocznych ferii dostarczą kulturę do naszych domów. Wszystko za sprawą Kultury na Wynos 2.0, która przyniesie wiele ciekawych i twórczych zajęć na zimowe dni. W akcję zaangażowane są także Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży, Pracownia Działań Twórczych Kolor i Forma, a także Dom Darmstadt oraz Kino za Rogiem.
Cyklicznie pojawiać się będą wydarzenia takie jak „Sztukowanie” z KiF, gdzie przedstawione zostaną video instruktaże do wykonania zimowych gadżetów i ozdób. Kontynuowane będą także warsztaty z cyklu „Natura i Sztuka – dajemy drugie życie”, podczas których będzie można nauczyć się jak wykorzystać nieużywane przedmioty i zrobić np. kwietnik lub opaskę do włosów ze starej koszulki. Nowe odcinki będą pojawiać się w każdą środę o godzinie 14.

Planowane są także pokazy slajdów w ramach Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika, które odbędą się na platformie clickmeeting, aby zapewnić uczestnikom bliski kontakt z prowadzącym i umożliwić im zadawanie pytań na żywo. Spotkania z zaproszonymi gośćmi będą transmitowane również na profilu na Facebooku.

Dla miłośników kina i literatury w POKiS-ie przygotowali dwa podcasty. Pierwszy z nich to opowieści z cyklu „Filmowy Płock”, drugi zaś to podcast literacki, czyli rozmowy z polskimi pisarkami i pisarzami o ich książkach, o tym co ich inspiruje, o życiu i o tym co się dzieje wokół. Planują również kolejne LiterAkcje i spotkania za żywo, które będą prowadzone w formie transmisji na żywo w mediach społecznościowych.

– Nie zapominamy też o fanach muzycznych dźwięków – dodają w POKiS. – Mimo odwołanych koncertów i braku możliwości zaproszenia widowni do siebie, wychodzimy temu naprzeciw i nagrywamy koncerty na naszej sali widowiskowej, by móc koncertować bezpośrednio w Waszych domach. Do tej pory swój koncert zagrał zespół Vataha i Waldemort. W okresie ferii zapraszamy na premierową emisję koncertu zespołu Klisze.

Na www.pokis.pl w zakładce „Kultura na wynos 2.0” znajdziecie wszystkie dotychczasowe aktywności, dzięki czemu możecie odrobić kulturalne zaległości. Kolejne wystawy, koncerty i warsztaty są już przygotowywane, dlatego warto śledzić media społecznościowe i stronę internetową POKiS, a także nasz kanał w serwisie Youtube i Spotify.

Więcej informacji na facebooku POKiS oraz stronie internetowej.

Książnica Płocka zaplanowała „Biblioferie na wesoło, chociaż smutno wkoło!”. Propozycje dla dzieci i młodzieży będą dostępne na stronie internetowej książnicy i jej facebooku.

W programie:
1. Biblioteczne inspiracje na domową izolację – filmiki instruktażowe do działań plastycznych dla dużych i małych
2.Literackie rebusy, zagadki, quizy
3.Wróżka Amelia w świecie baśni – najsłynniejsze baśnie w interpretacji kreatywnej grupy pracowników Biblioteki dla dzieci
3.Co tam zostało zaszyfrowane? – literackie zabawy kodami QR
4.Wirtualna podróż po Płocku 1920 r. – mobilna gra „Login: 1920” – propozycja bez wychodzenia z domu z wykorzystaniem kodu QR
5.Zachęcanie na ekranie – codzienny niezbędnik książkowy i filmowy dla dużych i małych
6.Wirtualne „Podróże z eMką”, zakończone quizem i nagrodami
7. Prezentacja nagrodzonych prac Młodych Twórców Literatury XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży „NIEPOJĘTOŚĆ ZIELONOŚCI”
8. Komiks paragrafowy w praktyce
9. Komiksowe aplikacje jako narzędzie wspomagające tworzenie własnych komiksów
10.Baw się i twórz – zbiorowe, feryjne dzieło literackie (dopisz dwa zdania i zmień losy bohaterów)
12. Stwórz łamańce językowe

Ciekawe pomysły na spędzenie ferii ma także Młodzieżowy Dom Kultury. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej i facebooka MDK-u.

 

opr. mp

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»