Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Rocznica obrony Płocka w 1920

– Spotkaliśmy się dziś w tym miejscu, by dać świadectwo, że pamiętamy o bohaterskich obrońcach Płocka – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na środowych uroczystościach rocznicowych na cmentarzu garnizonowym.

18 sierpnia 1920 roku zaczął się zaczął się kontratak żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wyparli z Płocka bolszewików. W ten sposób zakończyła się dwudniowa walka o miasto.

W środę 18 sierpnia minęło 101 lat od tamtych wydarzeń. Na nekropolii przy ul. Norbertańskiej zebrało się kilkaset osób: samorządowców, parlamentarzystów, kombatantów, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK, Policji i Straży Miejskiej, harcerzy z ZHP i ZHR, a także uczniów płockich szkół. Byli też krewni bohaterskich obrońców Płocka.

Warty honorowe wystawił 64. Batalion Lekkiej Piechoty z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płoccy harcerze oraz uczniowie płockich liceów.

– 101 lat temu żołnierze, harcerze i sami płocczanie stanęli do obrony swojego miasta – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Walczyli w obronie wolności i pokazali, że była ona dla nich cenniejsza od życia.

Prezydent Płocka przypomniał, że do walki z bolszewikami stanęli wszyscy niezależnie od statusu społecznego, czy pochodzenia. Przypomniał, że również dziś trzeba wolność cenić i aby żyć w wolnej Polsce musimy mieć wolną prasę i niezawisłe sądy.

– Za wolność wielu obrońców Płocka zapłaciło najwyższą cenę. Chwała bohaterom – dodał Andrzej Nowakowski.

Po modlitwie (w uroczystościach wziął udział ks. Stefan Cegłowski – kapelan płockich kombatantów) oraz po apelu pamięci przyszedł czas na składanie kwiatów.

Po zakończeniu uroczystości przy ul. Norbertańskiej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski oraz krewni żołnierzy, którzy bronili Płocka pojechali jeszcze na ul. 1 Maja, gdzie zaczęło się zabezpieczanie tzw. świadka – ściany jednego z budynków noszącej ślady po walkach z bolszewikami. Tam również znalazły się kwiaty.

Następna aktualność
»