Rezerwacja wizyty

W Płocku rozmawiamy o kulturze

Po raz piąty spotkali się profesjonaliści, którzy codziennie animują swoją lokalną społeczność, żeby wymienić się doświadczeniami, wzmocnić swoje kompetencje zawodowe i rozmawiać o ważnych dla tego środowiska dokumentach na V Mazowieckim Konwencie Animatorów Kultury.

– Bardzo się cieszę, że piąty,  jubileuszowy konwent tym razem odbywa się w Płocku, który w 2022 roku odebrał laur dla Mazowieckiej Stolicy Kultury, a w tym roku rozpoczęliśmy starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Cieszę się, że miasto ma dobry klimat kulturalny do rozmów o doświadczeniach, codzienności i scenariuszach przyszłości w tym obszarze – powiedział Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

– Jesteście esencją kultury, która będzie owocować w Płocku i na całym Mazowszu. A to spotkanie jest m.in. elementem docenienia i prestiżu zawodu kulturoznawcy – akcentowała podczas otwarcia organizatorka Agnieszka Kołodyńska-Iglesias, prezeska Forum Kultury Mazowsze.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia Marzena Kapuścińska p.o. dyrektorka Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych zaprezentowała Politykę Kulturalną Płocka do 2030 roku, która podczas prezentacji powiedziała – Będziemy ją realizować równolegle ze staraniami o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki tkwi w relacjach społecznych, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych czy freelancerach. To, co ważne, dokument jest „otwarty” dla nowych i kreatywnych pomysłów, które będą się pojawiać do 2030 r.

Podczas trzech dni konwentu uczestnicy będą brać udział w różnorodnych ścieżkach tematycznych, odwiedzą wyjątkowe miejsca dla Płocka i jego okolic, jak: Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Płockie Zagłębie Art Brut, Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy Jaru Rzeki Brzeźnicy, miejsca związane z filmowymi tradycjami Płocka, a także Muzeum Mazowieckie i POKiS.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Płocka i odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta Miasta Płocka.

Więcej szczegółów można przeczytać na stronie wydarzenia https://konwentanimatorow.wordpress.com/

Organizatorzy: Forum Kultury Mazowsze, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Mazowiecki Instytut Kultury
Partnerzy: Dom Kultury Kadr, Komunikacja Miejska Płock, Muzeum Mazowieckie w Płocku, NoveKino Przedwiośnie, Staromiejski Dom Kultury, Teatr Ochoty, Żoliborski Dom Kultury
Patroni Medialni: MiastO!Żyje, Gazeta Wyborcza, Radio Płock.

EJ