Poprzednia wersja strony Plock.eu

Spotkanie z autorem

Książnica Płocka zaprasza na spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem książki „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata”.

Wydarzenie odbędzie 30 września o godz. 17 w Mediatece „eMka”. Jest jednym z punktów w programie Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.

Remigiuszem Grzela to pisarz i dramaturg, autor m.in. książek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Obecność”, „Bądź moim Bogiem” i „Podwójne życie reporterki” – podwójnej biografii dwóch znamienitych reporterek – Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej.

– W czasie festiwalowego spotkania porozmawiamy przede wszystkim o „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata” oraz „Krafftównie w krainie czarów” – zapowiadają organizatorzy. – Remigiusz Grzela jest też autorem scenariusza, na podstawie którego powstał film o aktorce świętującej w tym roku 75 lat pracy artystycznej.

„Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” to podwójna biografia, próba uchwycenia portretów dwóch niebanalnych postaci – popularnej aktorki okrzykniętej mianem seksbomby PRL-u i słynnego pisarza. Mówi się o nich, że „żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burze”. Książka Grzeli to opowieść o pięknej miłości i jej niszczycielskiej sile, o prowokowaniu wolnością i skutkach podejmowanych przez Jędrusik i Dygata wyborów.

Natomiast „Krafftówna w krainie czarów” to wywiad rzeka z jedną z najciekawszych i najbardziej aktywnych zawodowo aktorek. Barbara Krafftówna – pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytułowej „Iwony, księżniczki Burgunda”, słynna Honoratka z „Czterech pancernych…”, tragiczna Felicja z „Jak być kochaną”. Zagrała ponad 140 ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Nie da się jej zaszufladkować. W tym roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni świętowała jubileusz 75-lecia pracy artystycznej przy okazji promując film dokumentalny, którego jest bohaterką, w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli.

Na spotkanie obowiązują wejściówki, tel. 24 262 00 87 lub 24 268 00 15.

 

Źródło: Książnica Płocka, opr. mp

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»