Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rejestracja pojazdów

Straż Miejska kontroluje cmentarze

Dzielnicowi Straży Miejskiej rozpoczęli kontrolę płockich cmentarzy i terenów do nich przyległych. Podczas kontroli funkcjonariusze przede wszystkim prowadzą rozmowy z zarządcami cmentarzy o częstsze wywożenie śmieci.

Prowadzone przez dzielnicowych Straży Miejskiej kontrole mają również na celu wyeliminowanie kradzieży ozdobnych zniczy, stroików, wiązanek, jak również zwrócenie uwagi na nieprawidłowe parkowanie pojazdów w pobliżu cmentarzy.

Ponadto w trakcie kontroli cmentarzy strażnicy przypominają osobom sprzątającym groby, aby nie zostawiali na wierzchu bez opieki torebek z dokumentami i pieniędzmi. Namawiają także do oznakowania donic ze świeżymi kwiatami oraz dużych zniczy, co z pewnością zniechęci złodzieja do ich kradzieży.

Do kontroli cmentarzy, także późnym popołudniem i nocą włączyli się strażnicy
z patrolówki, bowiem tylko systematyczne kontrole mogą wyeliminować lub ograniczyć do minimum kradzieże, a potem nielegalny handel stroikami, zniczami i innymi artykułami związanymi ze Wszystkimi Świętymi.

Głównymi celami prowadzonych działań przez strażników miejskich jest:
– zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby;
– zwracanie uwagi na nieprawidłowo parkujące pojazdy w pobliżu cmentarzy;
– zapobieganie rozmieszczaniu stanowisk handlowych bez wymaganych zezwoleń oraz kontrola legalności handlu;
– zapewnienie bezpieczeństwa pieszym;
– zapewnienie przejazdu ulicami zlokalizowanymi przy nekropoliach;
– reagowanie na wszelkiego rodzaju przypadki zakłócania spokoju i porządku publicznego;
– zapobieganie ewentualnym aktom wandalizmu;
– reagowanie na zanieczyszczanie terenu wokół cmentarzy;
– reagowanie na przypadki spożywania alkoholu w miejscach zabronionych.
– egzekwowanie wprowadzonych ograniczeń w ruchu drogowym;
– kontrola czystości wokół stoisk handlowych;
– niesienie pomocy osobom oczekującym wsparcia i informacji.

 Jak można zabezpieczyć znicze i kwiaty przed kradzieżą na cmentarzach?

Farba olejna, marker, wosk– prostymi metodami można zabezpieczyć znicze i wiązanki przed złodziejami na cmentarzu.

Straż Miejska radzi:

– Znicze można porysować np. śrubokrętem, nożem lub pomalować flamastrem. Dzięki temu trwale go oznaczymy i nikt nie będzie chciał go kupić. Szklane lub plastikowe opakowania można też oznaczyć markerem lub farbą.

– Na sztucznych kwiatach od spodu również można zrobić widoczny ślad np. sprayem, farbą, lakierem do paznokci. Na liściach można np. od spodu napisać inicjały lub zrobić długopisem drobny szlaczek. Inna prosta metoda na zniechęcenie złodzieja polega na pokapaniu woskiem na sztuczne kwiaty lub delikatnie je poprzepalać. Chodzi o to, żeby zrobić wyraźny znak, który będzie trudny do usunięcia.

– Żywe kwiaty, czy wiązanki też można popryskać farbą w sprayu . Farba powinna mieć inny kolor niż kwiaty i dodatki. Nie jest to niszczenie kwiatów i wiązanek, tylko naznaczenie, by trudniej było ją ponownie sprzedać.

– Można, też na zniczach czy wazonach i donicach, w których są kwiaty napisać markerem lub korektorem krótką dedykację dla zmarłego.

– Jeśli stawiamy na grobie kwiaty, lepszym pomysłem jest kamienny wazon na stałe przytwierdzony do nagrobka. Dodatkowo, jeśli chcemy umieścić w nim sztuczne kwiaty, które mają zostać tam na długo, sprawmy, aby trudno było je wyjąć (np. wsypując na dno wazonu piasek i przekładając go kilkoma ciężkimi kamieniami, dobrze jest też zagiąć dolne części ich łodyg i splątać je ze sobą).

– Wszelkie elementy metalowe, np. krzyże, figurki, powinny być przytwierdzone do grobowca na stałe.

– Jeśli znasz ludzi, którzy troszczą się o groby w pobliżu grobów twoich bliskich, poproś ich, aby zwrócili uwagę, na groby twoich bliskich.

st. insp. Jolanta Głowacka – rzecznik prasowy Straży Miejskiej , op. ab