Rezerwacja wizyty

Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami

Kilkanaście różnych wydarzeń – tak będą wyglądały tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Płocku. Sam dzień przypada 3 grudnia, jednak spotkania, warsztaty, seanse kinowe i inne atrakcje zaplanowane zostały na cały tydzień, począwszy od 29 listopada.

– Zdecydowaliśmy się odświeżyć formułę obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, aby przygotować więcej różnorodnych działań dla większej liczby mieszkańców – mówi Marzena Kapuścińska, dyrektor wydziału kultury i wspierania inicjatyw społecznych urzędu miasta. W programie znalazło się miejsce zarówno dla zawodów sportowych i imprez kulturalnych, jak i spotkań ze specjalistami.

Wszystko rozpocznie mini olimpiada. W Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Słonecznej do zawodów przystąpi nawet 200 młodych uczestników ze szkół i placówek specjalnych z Płocka i okolic. W kolejnych dniach będzie można wybrać się do Kina za Rogiem na komedię „Uwolnić Mikołaja”, Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Mazowieckiego czy na spektakl w Książnicy Płockiej albo zwiedzić Orlen Stadion. Na część wydarzeń obowiązują wejściówki (szczegóły na plakacie). Mieszkańcy z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich opiekunowie mogą uzyskać je za darmo, wystarczy zapisać się pod numerem 783 940 525. Z kolei pod numerem 538 810 882 można zgłosić chęć skorzystania z groty solnej w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Lasockiego. Godzinne wejście dla jednej osoby będzie kosztować tylko 5 zł od 29 listopada do 7 grudnia.

Obchody zakończy Przegląd Talentów. Na scenie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki wystąpią chóry, zespoły i grupy artystyczne z płockich placówek specjalistycznych i oświatowych z oddziałami integracyjnymi. W przerwach będą zabawy taneczne oraz poczęstunek.

Niektóre wydarzenia skierowane są dla grup zorganizowanych, dlatego nie ma na nie zapisów. Osoby w spektrum autyzmu z płockich stowarzyszeń zaprosiła do siebie Fundacja Eldorado & Kucykomania Pomoc Dzieciom z Niepełnosprawnościami. Spotkają tam różne zwierzęta m.in. strusie, alpaki, kucyki. Z kolei w warsztatach bibliotecznych, przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną, wezmą udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku.

– Zapraszamy do wspólnej zabawy płocczan z niepełnosprawnościami. Spotkajmy się, porozmawiajmy i sprawdźmy, co ma do zaoferowania Płock – zachęca Anna Gołębiowska, rzeczniczka osób z niepełnosprawnościami.

mk

Poprzednia aktualność
«