Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Ujęcie „Grabówka” przeszło modernizację

– Realizujemy w Płocku wiele inwestycji. Część łatwo zauważyć jak stadion, przedszkole nr 17 i ulice. Inne są mniej widoczne, a bardzo ważne i potrzebne, tak jak przebudowa powierzchniowego ujęcia wody „Grabówka”. To kolejna inwestycja Wodociągów Płockich, dzięki której połocczanie mają zapewnione dostawy wody – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oglądając efekty zakończonej niedawno inwestycji.

Ujęcie przy Grabówce powstało w 1968 roku. Obecnie pochodzi z niego ok. 50% wody dostarczanej odbiorcom z Płocka i okolic. – Z uwagi na wiek i stan zużycia wymagało remontu i modernizacji – prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski przedstawił zakres prac rozpoczętych w styczniu 2021 roku. Ich celem było unowocześnienie instalacji i lepsze przystosowanie jej do sytuacji nagłych. Taką potrzebę pokazała zeszłoroczna powódź, kiedy wysoka fala zagroziła funkcjonowaniu ujęcia. Aby lepiej je zabezpieczyć przed powodziami, podwyższono część skarpy wokół zatoki ujęciowej. Wodociągowcy wymienili cały układ technologiczny w pompowni I stopnia, dzięki której woda pobrana z Wisły pokonuje półtora kilometra i 40-metrową różnicę poziomów między ujęciem a stacją uzdatniania przy ul. Górnej. Zainstalowane pompy nie przestaną pracować nawet, gdy będą zalane.

W zbiorniku pod powierzchnią wody ułożyli rurę, która łączy bezpośrednio Wisłę z pompownią. Powstał by-pass, który zapewni zapasowe zasilanie w wodę pompowni. Ułatwi tez czyszczenie zbiornika, w którym mieści się 40 tysięcy metrów sześciennych wody.

Brzegi zatoki ujęciowej zostały umocnione płytami ażurowymi i kamieniami. Wyremontowano schody terenowe, chodniki oraz ściany oporowe przy wlotach do zatoki. W komorze ujęciowej wymieniono kratę zabezpieczają przed przedostaniem się dużych elementów na teren zbiornika. Całościowy remont przeszła komora wlotowa, gdzie odnowiono ściany, wymieniono pomosty i drabinki, instalację wentylacyjną i pompową, odprowadzającą wodę gromadzącą się wewnątrz pomieszczenia. Odnowiono też agregatorownię i zmieniono agregat prądotwórczy.

Dodatkowo ujęcie wyposażono w układ monitorujący w sposób ciągły parametry jakościowe wody. Zatrudniono do tego 8 małży słodkowodnych z gatunku skójka zaostrzona. Na zanieczyszczenie wody reagują zamknięciem muszli, co uruchamia sygnał ostrzegawczy. Małże są specjalne selekcjonowane przed podjęciem trzymiesięcznej służby. Każdy osobnik badany jest pod względem wieku i kondycji, poznawane są jego zachowania i charakterystyczny dla niego stopień otwarcia muszli. Wszystkie pozyskane dane trafiają do systemu elektronicznego, a sondy na bieżąco monitorują stan małż. Małże pracują trzy miesiące – po tym czasie przyzwyczajają się do warunków – i wracają do środowiska, z którego są odławiane. Taki system monitoringu jakości wody działa już w 65 miejscach w Polsce, które zaopatrują w wodę ponad 10 milionów odbiorców.

Wartość inwestycji wynosiła 11,4 mln zł. Wodociągi Płockie pozyskały środki unijne na jej realizację w wysokości ok. 7,2 mln zł.

mk