Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Promocja książki „Śladami wysiedleń z terenu Żychlina podczas II wojny światowej 21-23.04.1940 r.

Zapraszamy do Towarzystwa Naukowego Płockiego 19 maja (czwartek) o 17.00 na promocję książki „Śladami wysiedleń z terenu Żychlina podczas II wojny światowej 21-23.04.1940 r.”. Publikacja jest zapisem wspomnień znanej płockiej lekarki, która losy rodziny opisała na podstawie zbieranych przez lata przekazów, dokumentów oraz akt IPN i Archiwów Państwowych.

Motywem powstania książki były rocznice zakończenia II wojny światowej oraz rocznice wysiedleń z terenu Żychlina w 1940 r. m.in. 5-letniej wówczas autorki i jej rodziny.

Marianna Rybicka (ur. 1935) to absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistka pediatrii i medycyny sportowej. W 1966 r. zamieszkała w Płocku. Pracowała m.in. w Przychodni Rejonowej ZOZ przy ul. Miodowej oraz w Poradni Medycyny Szkolnej w Szkole Podstawowej nr 17. Była kierownikiem Poradni Medycyny Sportowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz kierownikiem Poradni Rehabilitacyjnej ZOZ przy ul. Tysiąclecia 13. Do płockich szkół wprowadziła zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.

Marianna Rybicka to także członek TNP od 1969 r. Aktywnie działała w wielu organizacjach społecznych, m.in.: Lidze Kobiet Polskich, Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, Towarzystwie Walki z Kalectwem, Okręgowej Izbie Lekarskiej, Stowarzyszeniu Dzieci Wojny, Towarzystwie Miłośników Historii Żychlina.

K. Kozłowski