Poprzednia wersja strony Plock.eu

W Książnicy o ewangelikach

Książnica Płocka zaprasza na promocję swojego najnowszego wydawnictwa. Spotkanie, w wersji online, odbędzie się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bohaterem wydarzenia będzie dr Krzysztof Kłodawski, a tematem – publikacja „Ewangelicy na terenie województwa / guberni płockiej w latach 1815-1914”, która przypomina o obecności przedstawicieli różnych odłamów protestantyzmu w Płocku i okolicach na przestrzeni stu lat.

Dr Krzysztof Kłodawski przedstawia społeczność ewangelicką w sposób niezwykle wyczerpujący. Wiele miejsca poświęca historii poszczególnych ewangelickich parafii i filiałów. Przybliża sylwetki pastorów i administratorów oraz przedstawicieli społeczności ewangelickiej, zwłaszcza przemysłowców i przedstawicieli inteligencji, zasłużonych dla rozwoju Płocka i innych miast. Dużo uwagi autor poświęca sprawom szkolnictwa, życiu społeczno-kulturalnemu i politycznemu. Ostatni rozdział książki dotyczy życia codziennego, obyczajów i obrzędów tej społeczności.

Spotkanie w formule online poprowadzi Hanna Witt-Paszta, była dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, społeczniczka, Płocczanka Roku 2011, ewangeliczka..

Transmisja on-line  odbędzie  się w piątek 22 stycznia o godz. 18.  Link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej i profilu FB Książnicy Płockiej.

Krzysztof Kłodawski jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Siecieniu. Wykładał na studiach podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jest członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – Oddział w Płocku.

Źródło: Książnica Płocka, opr. mp