Poprzednia wersja strony Plock.eu

„Wielka sława, to żart”, czyli karnawał z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

Podczas tegorocznego koncertu karnawałowego, Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra w rytmie przebojów operowo operetkowych. Już 29 stycznia o godzinie 19.00 kolejny koncert online w wykonaniu płockich symfoników. Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze arie, walce i zabawne polki – dobrze znane i lubiane przez publiczność. Ponadto repertuar wzbogacą szlagiery muzyki operowo-operetkowej, a wszystko to w interpretacji wokalnej solisty, Łukasza Gaja.

Tenor, Łukasz Gaj edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Występował w większości polskich filharmonii oraz na licznych festiwalach m. in:  Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busko-Zdroju, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku. Ma w swoim repertuarze ponad 30 partii operowych i operetkowych.Oprócz działalności artystycznej prowadzi również Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

 

 

Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi maestro Sławomir Chrzanowski – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej od 1990 roku.

Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musicasenzafrontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.Dyrygował na wielu festiwalach, ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz KarlovychVarów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, GheorgeZamphira.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję DyrektoraArtystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.-” Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji”,Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, „Lider z powołania”- Nagroda magazynu Why Story.

Bilety na to wydarzenie są już dostępne w sprzedaży w cenie 10 zł m.in. na stronie internetowej POS w zakładce „Kup bilet”.

K. Kozłowski, źródło: POS

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»