Rezerwacja wizyty

W szpitalu na Winiarach powstaje onkologia

– Dziękuję za tę inwestycję w imieniu płocczan i mieszkańców regionu płockiego – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na uroczystości, związanej z zakończeniem budowy przy Szpitalu Wojewódzkim Ośrodka Radioterapii. Pierwszych pacjentów placówka przyjmie za pół roku.

Placówkę na Winiarach prowadzi samorząd województwa mazowieckiego i również z budżetu samorządu Mazowsza finansowana jest budowa płockiego Centrum Onkologii. Umowa z wykonawcą na budowę ośrodka radioterapii podpisana została w październiku 2021 roku. W styczniu tego roku budynek ośrodka już stał, trwały prace wykończeniowe.

Termin zakończenia prac budowlanych upływa w sobotę 16 września.

Budynek ośrodka jest trzykondygnacyjny. Jego parter zajmą pracownie: tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego oraz brachyterapii (forma radioterapii), a także teleradioterapii. W obydwu będą pracować akceleratory wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej (w specjalnie zbudowanych pomieszczeniach, bunkrach, w których fragmenty ścian oraz sufit zostały wykonane z żelbetonu o grubości 2,3 metra).

Powstanie też pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT, wykrywającym i kontrolującym przebieg chorób nowotworowych.

Pierwsze piętro zajmie oddział chemioterapii dziennej, a drugie – oddział łóżkowy oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Uroczystość z okazji zakończenia prac budowlanych przy ośrodku radioterapii

Szpital kupił już część urządzeń, zaczął się m.in. montaż dwóch akceleratorów (ich koszt sięgnął 31 mln zł). A także ogłosił przetarg na dostawę kolejnych urządzeń – m.in. na rezonans, PET, tomograf i pompę infuzyjną. Zaczęła się również rekrutacja personelu.

Całą inwestycję samorząd województwa mazowieckiego finansuje samodzielnie, bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa. – Nasz wniosek dwukrotnie został odrzucony. Nie mogliśmy jednak zrezygnować z tak ważnej inwestycji i zdecydowaliśmy o zrealizowaniu jej w oparciu o środki z budżetu województwa. Do tej pory przeznaczyliśmy na ten cel już blisko 123 mln zł i nie jest to nasze ostatnie słowo – zapewniał marszałek Mazowsza Adam Struzik.

– Dziękujemy za tę inwestycję i będziemy teraz z nadzieją czekać, że ośrodek ruszy wiosną – dodawał prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

hw

Poprzednia aktualność
«