Poprzednia wersja strony Plock.eu

WATCH DOCS wraca do Płocka

Na początku października zawita do naszego miasta 19. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa człowieka w filmie. W tym roku impreza zagości w dwudziestu miejscowościach, w tym – po raz dziewiąty – właśnie w Płocku. Kino za Rogiem zaprasza na pokazy mocnych, zaangażowanych filmów dokumentalnych. Będą materiały prosto z protestów na Białorusi, historie prześladowań osób LGBT w Rosji, czy te związane z reformą sądownictwa w Polsce. Start 7 października.

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących dokumenty, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy produkcji. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które „patrzą władzy na ręce”) i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne).

19. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów. Na międzynarodowym festiwalu w Warszawie, na festiwalu objazdowym w kilkudziesięciu polskich miejscowościach i w ramach festiwalu on-line, rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów.

Płockim organizatorem festiwalu od 2013 roku jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podczas pokazów w Kinie za Rogiem, będzie można zobaczyć filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

W tym roku Objazdowy Festiwal Filmowy będziemy gościć od 7 października aż do 4 listopada, w każdy czwartek o godzinie 18:00. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Program
7 października, godz. 18:00

„Czysta sztuka”
„Co będziemy robić jutro?”
„Jak mogę ci pomóc?”
„Jeszcze będzie normalnie”

14 października, godz. 18:00

„Tylko diabeł żyje bez nadziei”
„Amerykańska masakra”

21 października, godz. 18:00

„Zatrute serce”
„Powodzenia z tym murem!”

28 października, godz. 18:00

„Złota trucizna”
„Raport z suchego miasta”

4 listopada, godz. 18:00

„Tysiąc tóg”
„Potomkowie cywilizacji łacińskiej”

Źródło: POKiS, opr. mk