Rezerwacja wizyty

Zaczynamy jubileuszowy Jarmark Tumski

– Jarmark Tumski jest naszym świętem, świętem Tumskiej, kolekcjonerów i wystawców. Okazją, by cieszyć z wyjątkowych dni, które się zaczynają – mówił na uroczystym otwarciu 15. edycji tej imprezy prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Na uroczystości poznaliśmy też m.in. Płocczanina Roku 2022.

– Dzięki takim imprezom jak Jarmark Tumski, i Płock żyje i Tumska żyje – dodawała obecna na tym otwarciu przed Kinem Nove Przedwiośnie posłanka Elżbieta Gapińska.

W podobnym tonie witał uczestników spotkania także dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj, współorganizator przedsięwzięcia: – Tumska będzie żyła kulturą narodową i ochroną dziedzictwa narodowego, bo tym właśnie jest kolekcjonerstwo – mówił.

– A za tymi przedmiotami, które na Tumskiej zobaczymy, stoją ludzie i ich historie, warto je poznać – zachęcał z kolei szef Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki – drugi z organizatorów imprezy, Radosław Malinowski.

Ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk przypomniał, że przez te 15 lat organizowania tej imprezy przewinęło się przez nią 6,5 tys. wystawców, zobaczyliśmy 15 wystaw kolekcjonerskich i wybiliśmy 22 okolicznościowe monety. – Władzom tego miasta należą się wielkie podziękowania za stworzenie tak dobrych warunków dla kolekcjonerów – ludzi, którzy pasji poświęcili swoje życie – dodawał.

Chwila przed wręczeniem kluczy Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi. Stoją: posłanka Elżbieta Gapińska, prezydent Andrzej Nowakowski i wiceprezydent Roman Siemiątkowski

Uroczystość otwarcia 15. Jarmarku Tumskiego była również okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechnienia i ochrony kultury. – Nagradzamy ludzi, którzy dzielą się z innymi tym, co sami tworzą – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski.

Nagrody otrzymali:

grupa taneczna Tańce w Kręgu „Dookoła Świata”, która powstała z inicjatywy członkiń Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego wieku im. J. Czaplickiej;

Alicja Wasilewska, historyk sztuki i dyrektor Płockiej Galerii Sztuki;

Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki;

oraz Aleksander Pietrzak, scenarzysta i reżyser filmów jak m.in. „Czarna Owca”, czy „Juliusz”, twórca Festiwalu Sztuki Pozytywnej Big Festivalowski.

Uroczystość otwarcia 15. Jarmarku Tumskiego zakończyło wręczenie statuetek Płocczanina Roku 2022 oraz Superpłocczanina i Superpłocczan Roku 2022.

Kapituła plebiscytu wyłoniła w tym roku sześcioro kandydatów do tego pierwszego tytułu.

Byli to:

historyk dr Grzegorz Gołebiewski;

przedsiębiorca Dariusz Kluge;

lekkoatletka Zuzanna Maślana;

sadownik Arkadiusz Sadowski;

piłkarz Arkadiusz Sekulski;

rektor Akademii Mazowieckiej prof. Maciej Słodki.

I tytuł Płocczanina Roku 2022 zdobył ten ostatni. Natomiast statuetkę Superpłocczanina Roku 2022 otrzymał sędzia piłkarski Szymon Marciniak.

Ogłoszenie wyników plebiscytu Płocczanin Roku 2022. Maciej Słodki w środku z dyplomem w rękach.

Zaś tytuł i statuetkę Superpłocczanie roku 2022 kapituła jednogłośnie przyznała bohaterowi zbiorowemu: wszystkim płocczanom. Tym, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę ruszyli z pomocą Ukraińcom i „spontanicznie otworzyli swoje serca, portfele i domy”. Statuetka ta będzie eksponowana w Muzeum Mazowieckim w oddziale Art Deco przy ul. Kolegialnej.

Uroczystość się skończyła, Jarmark Tumski się zaczął. Imprezę podzieliliśmy w tym roku na cztery strefy. Handlowa i kolekcjonerska zainteresują dorosłych. Historyczna – z najróżniejszymi warsztatami – jest dla wszystkich. Czwartą dedykujemy najmłodszym. W jej ramach przygotowaliśmy specjalną strefę sfer niebieskich. Jest ona ukłonem w kierunku Roku Mikołaja Kopernika i 550. rocznicy jego urodzin. Pokażemy w niej dzieciom jak funkcjonuje kosmos, jak powstają gwiazdozbiory i zaprosimy je do ich samodzielnego tworzenia przy pomocy koralików.

Program Jarmarku Tumskiego można znaleźć pod adresem:

https://pokis.pl/2023/05/25/xv-jarmark-tumski-juz-za-moment-juz-za-chwile-program/

Równolegle do Jarmarku Tumskiego zaczynamy Dni Historii Płocka. W tym roku jednym z ich symboli będzie wieczne pióro, a to za sprawą przygotowywanej przez Ambasadora Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka wystawy ponad 100 unikatowych, wiecznych piór, a także bogato zdobionych figuralnych kałamarzy z drugiej połowy XIX wieku i początków wieku XX. Eksponaty pochodzą z kolekcji Andrzeja Papiewskiego. Otwarcie tej wystawy już za nami – odbyło się 16 maja w Muzeum Mazowieckim. Ekspozycja pozostanie czynna do 4 czerwca.

Atrakcją weekendu będzie krakowski teatr Wagabunda i jego „Stara Zagroda”, w której zobaczymy jak żyli i bawili się nasi przodkowie. Postrzelamy z procy, poznamy starą podkowiarnię i mydlarnię, potrenujemy na drewnianym rowerze stacjonarnym, będziemy walczyć na worki, a do tego jeszcze np. prać w taki sposób, jak przed laty.

Również w sobotę i w niedzielę przy ul. Mostowej Płocka Drużyna Kusznicza, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, zorganizuje XXIX Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego (na skwerze w pobliżu mostu im Legionów Piłsudskiego i skrzyżowania z ul. Kawieckiego).

hw