Poprzednia wersja strony Plock.eu

Artystyczny eksperyment w sieci – wystawa ŻYCIE

Płocka Galeria Sztuki jest współorganizatorem wystawy w przestrzeni wirtualnej ŻYCIE, razem z Galerią Miejską we Wrocławiu i artystami – Arturem Przebindowskim i Szymonem Parafiniakiem. Jest to prezentacja malarstwa i obiektów ośmiorga polskich artystów w formie wirtualnego spaceru, wzbogacona m.in. o wywiady z nimi i ich biogramy oraz teksty krytyczne. Na nietypowy wernisaż w sieci Internet zapraszamy 8 października o godzinie 20.08 na stronę www.life2020.pl

Swoje prace pokazują twórcy, którzy mieli swoje wystawy indywidualne w Płockiej Galerii Sztuki: Kiejstut Bereźnicki, Jan Dobkowski, Łukasz Huculak i Artur Przebindowski, a także Julia Curyło, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek i Theseus.

Idea wystawy, która istnieje tylko w rzeczywistości wirtualnej, odnosi się do życia jako najbardziej uniwersalnej wartości i w bardzo sugestywny sposób dotyka fizycznego i duchowego wymiaru zjawiska, jakim jest życie. W swoim graficznym zapisie nawiązuje do znaku nieskończoności i symboliki.Jak podkreśla krytyk sztuki Krzysztof Cichoń, sensem tego artystycznego eksperymentu jest próba dotarcia dalej niż, karmiący się tylko informacjami, rozum dociera,„…życie nie jest tylko zjawiskiem przyrodniczym. Nie jest też tylko złudnym, chwilowym fenomenem, obserwowanym z perspektywy religijnej, sub specie aeternitatis (z punktu widzenia wieczności). Nie da się go spójnie opisać jako serii moralnych, etycznie zrozumiałych wyborów i rozstrzygnięć. Oscylacja pomiędzy tymi, tak różniącymi się ujęciami, zapewnia życiu niekończąca się cykliczność w naszym o nim myśleniu”.

Dodatkowo, tytuł Życie ma taki zakres, że zmieścić się w nim mogą wartości skrajne, wykluczające się: dobro, zło, piękno i brzydota, zachwyt i dezaprobata, a nawet znużenie. Życie jest czymś wykraczającym poza estetyzację, moralizowanie, pragmatyczność, ale i abstrakcyjną spekulację – dodaje Krzysztof Cichoń.Jak zauważa dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu Mirosław Jasiński, „osiem malarskich refleksji nad życiem, proponowanych na niniejszej wystawie w tych szczególnych, pandemicznych czasach, ma być odpowiedzią na ten specyficzny okres, kierując się wskazaniem M. Gandhiego, że „w życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo”. Choć poza „horyzontem zdarzeń”, „życie” pozostaje pytaniem, na które każdy z nas i ludzkość jako całość zawsze będzie starało się znaleźć odpowiedź”.

Koncepcja wystawy: Artur Przebindowski, Szymon Parafiniak

Kuratorzy: Mirosław Jasiński, Bogdan Gradka, Artur Przebindowski

Autorzy tekstów: Krzysztof Cichoń, Bogusław Deptuła, Mirosław Jasiński

Koordynacja projektu: Szymon Parafiniak i Jacek Śliwczyński

 

K. Kozłowski, źródło: Płocka Galeria Sztuki

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»