Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Dla dzieci w potrzebie

Zakończył się remont i urządzanie budynku przy ul. Mościckiego 6. Swoją siedzibę będzie tam miała 14-osobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza. – Dzięki dobrym warunkom i opiece troskliwych wychowawców, dzieci w trudnej sytuacji życiowej znajdą tu spokojną przystań i poczucie bezpieczeństwa – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Tuż przed wprowadzeniem się nowych lokatorów wyremontowany obiekt obejrzeli przedstawiciele mediów.

Modernizacja kosztowała ponad 2,9 mln zł i trwała od lutego ubiegłego roku. Zakres prac był bardzo duży. Wykonawca zmienił układ pomieszczeń, a także wszystkie posadzki i instalacje. Nowe są także m.in. drzwi, elewacja i dach. W specjalnie dobudowanym zewnętrznym szybie została zamontowana winda, dzięki której cały budynek stał się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zmienił się również teren wokół obiektu. Wybudowane zostały nowe pochylnie i parking, a także wyremontowane istniejące ogrodzenie.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza zajmuje całe piętro budynku. Znajduje się tam m.in. sześć pokoi dwuosobowych, dwa pokoje jednoosobowe z łazienkami, pokój z łazienką dla osób z niepełnosprawnościami. Jest także salon z aneksem kuchennym i jadalnią, pokój do nauki i wypoczynku, pokój gościnny służący do kontaktu z rodzinami, a także pokoje wychowawców, gabinet pielęgniarki i pomieszczenia gospodarcze.

W budynku przy Mościckiego 6 już wcześniej znajdowała się placówka dla dzieci pozbawionych opieki rodziców, ale przebywało w niej około 40 osób. Od kliku lat samorząd Płocka prowadzi działania, dzięki którym w naszym mieście funkcjonują już tylko małe placówki opiekuńczo-wychowawcze, przeznaczone maksymalnie dla czternastu podopiecznych. Wiosną 2019 roku takie miejsce powstało przy ul. Południowej, a jesienią 2020 roku przy Kalinowej.

– Placówka przy Mościckiego 6 jest trzecia z kolei i razem z pozostałą częścią pieczy zastępczej, czyli z rodzinnymi domami dziecka oraz zawodowymi i spokrewnionymi rodzinami zastępczymi tworzy ten cały system opieki nad dziećmi, które decyzjami sądów musiały do tego typu placówek trafić  – wyjaśnia Roman Siemiątkowski, zastępca prezydenta Płocka ds. polityki społecznej.

– Taki małe placówki bardzo dobrze sprawdzają się i funkcjonują – podkreślała natomiast dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego Agnieszka Turkowska. – Wychowawcy i dzieci tworzą teraz swego rodzaju rodziny. Wspólnie przygotowują posiłki, spędzają czas w warunkach domowych. To bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci.

Na parterze budynku przy Mościckiego 6 urzędować będą pracownicy administracyjni obsługujący wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze funkcjonujące na terenie Płocka. Część parteru zajmie także, mający tu swoją siedzibę przed remontem, Oddział Miejsko-Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Płocku.

mp