Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rejestracja pojazdów

Maraton programistów po raz czwarty

– Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Hackathonu. Młodych programistów czekają dwa dni ciężkiej pracy – zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej odpowiadający za inwestycje i rozwój Płocka wiceprezydent Artur Zieliński.

Hackathon – maraton programistów – wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią.

Zapisy trwają do niedzieli 3 października do godz. 24.00. Sam maraton potrwa dwa dni – 9 i 10 października. Jego uczestnicy będą pracować w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki nad stworzeniem programów przez cały ten czas (z przerwami na krótki odpoczynek w strefie relaksu, na ciepły posiłek, czy zajęcia fitness).

Wszystko zaczyna się w przyszłą sobotę od rejestracji, kończy się w niedzielę uroczystą kolacją.

Organizatorem Hackathonu jest Urząd Miasta oraz CIFAL – ośrodek szkoleniowy UNITAR, Instytutu ONZ ds. Szkoleń i Badań.

– Ideą naszego maratonu jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, by mieszkańcy mogli włączyć się w życie miasta – kontynuował wiceprezydent Płocka. – Mamy informację ze szkół, że młodzi ludzie już od pewnego czasu przygotowują się do startu.

Kierownik ratuszowego Referatu Polityki Gospodarczej i Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Joanna Michalak przyznała, że w tym roku na nagrody dla najlepszych programistów jest łącznie 100 tys. zł (partnerem głównym jest PERN).

– Hackathon to korzyść dla obydwu stron – podkreślił Radosław Krzywicki z funduszu Black Swan – mentor na maratonie. – Płock pokazuje w jakich dziedzinach liczy na nowe rozwiązania, młodym daje poczucie, że tworzą tkankę miasta. Mam nadzieje, że za kilka miesięcy spotkamy, by programy udoskonalić i porozmawiać o sfinansowaniu projektów.

Black Swan może udzielić wsparcia finansowego dla innowacyjnych projektów na różnych etapach rozwoju (od najwcześniejszego po dojrzałą firmę) do 4 mln zł.

Od lewej: kierownik ratuszowego Referatu Polityki Gospodarczej i Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Joanna Michalak, wiceprezydent Płocka Artur Zieliński, Radosław Krzywicki oraz Kaja Monkiewicz obydwoje z funduszu Black Swan

W tym roku dziedzinami, w których miasto oczekuje innowacyjnych rozwiązań są:

środowisko i ekologia – programy dotyczące m.in. segregacji śmieci i wywozu odpadów, czy zapobiegające marnowaniu żywności;

bezpieczeństwo – w ruchu drogowym, w szkołach, w cyberprzestrzeni;

nowa normalność – sposób na radzenie sobie z codziennymi obowiązkami przy zachowaniu wprowadzonych obostrzeń, związanych z epidemią.

Płocczanie mogą już korzystać z kilku aplikacji, które zwyciężyły w maratonie programistów. Jedna z tych ostatnich to np. „SenYours”, która pomaga seniorom w wyzwaniach życia codziennego oraz w organizowaniu towarzyskich spotkań. Członkinie zwycięskiego zespołu ukończyły organizowany przez Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny program akceleracyjny, podczas którego ich projekt został dopracowany i przetestowany. Zwycięski zespół odbył również staż i szkolenie ze specjalistami firmy VISA.