Rezerwacja wizyty

Muzyczna uczta pełna emocji i wspaniałych brzmień

W piątek, 29 września Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejny koncert pn. „Romantyczna Klasyka”, który odbędzie się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej o godz. 19:00. W programie Uwertura do zaginionej opery „Ruiny Babilonu” – jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych Karola Kurpińskiego. Wystąpi Tomasz Strahl jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.

Zabrzmi także V Symfonia B-dur D 485 Franza Schuberta, która została skomponowana jesienią 1816 roku i jest owocem Schubertowskiego uwielbienia twórcy Jowiszowej. Franz wyrażał się o klasyku z wielką czcią: „Świat, który wydał Mozarta, wart jest uratowania. O Mozarcie, ukazałeś nam jego lepszy obraz!” Pomiędzy twórczością Mozarta i Schuberta istnieje artystyczne pokrewieństwo – oboje byli niedoścignionymi sympatykami śpiewności (cantabile) w muzyce, a ich niewyczerpana inwencja pozwalała na transformację każdego uczucia i doznania w niezwykle szlachetną dźwiękową postać.

Podczas wieczoru nie zabraknie także Koncertu wiolonczelowego a-moll, op. 129 Roberta Schumanna, niemieckiego kompozytora, krytyka muzycznego, uznawanego za jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu.

Koncert wiolonczelowy Schumanna, to jak określił Pablo Casals „jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty”. Casas mówił także, że „każda nuta Schumanna wywodzi się wprost z serca”. Robert Schumann lubił wiolonczelę i sam czasem na niej grywał. Sympatię kompozytora do tego instrumentu wyczuwa się także w jego wcześniejszych utworach kameralnych, zaś Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 – jest niejako podsumowaniem wysoko cenionych możliwości i walorów brzmieniowych wiolonczeli. Z pewnością zaprezentuje je publiczności, solista piątkowego wieczoru – jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, Tomasz Strahl.

Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii w 1991 roku, czy „Fryderyk” w 2003 roku). Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju, jak i za granicą. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). Tomasz Strahl jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm (Norymberga 1778).

Wraz z Tomaszem Strahlem wystąpi Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

 Bilety na wydarzenie w cenie 40 zł (z Płocką Kartą Mieszkańca bilety w cenie 30 zł) można nabyć w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl.

Tydzień seniora z Płocką Orkiestrą Symfoniczną!

 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ale także Międzynarodowy Dzień Muzyki – to wspaniała okazja, by wspólnie spędzić piątkowy wieczór przy dźwiękach muzyki klasycznej! Z tej okazji każdy senior w dniach od 26.09. – 29.09.2023 może nabyć bilet na piątkowy koncert („Romantyczna Klasyka”) w cenie 5 zł  – promocja obowiązuje tylko stacjonarnie w kasie biletowej POS.

op. K. Kozłowski, źródło: POS