Poprzednia wersja strony Plock.eu

Na wakacje „Napowietrzacz kultury”

Plenerowy cykl pod hasłem „NapowietrzACZ Kultury” to odpowiedź Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki na obecną sytuację pandemiczną, która zmusiła do odwołania szeregu planowanych od dawna wydarzeń. POKiS postanowił wyjść naprzeciw i zrobić wszystko, by dostarczyć kulturalnych wrażeń mieszkańcom Płocka.

Przez sześć letnich weekendów podwórko POKiS zamienia się w strefę dobrej zabawy, relaksu i pozytywnej energii. Każda edycja jest inna po to, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystko oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Do współpracy zaproszone zostały płockie instytucje kultury, spółki miejskie i służby, które swoimi propozycjami urozmaicą program.

Rozkład naPowietrzACZa Kultury:

  • 31 lipca – 1 sierpnia,
  • 14-15 sierpnia,
  • 28-29 sierpnia.

Najbliższe spotkanie już 31 lipca. Podczas wydarzenia spotkamy się z Robertem Puckiem, aby porozmawiać o jego książkach. Po rozmowie zaprosimy Was na „Zielnik pełen czułości”, czyli pierwszy w Płocku koncert połączony z pradawną sztuką opowieści. Na scenie wystąpi zespół T/Aboret, który stara się łączyć tradycję polskiej muzyki ludowej z jazzową harmonią. Koncert przeplatany będzie zielonymi opowieściami Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak – opowiadaczek z grupy „Opowieści z walizki”. W niedzielę dopełnimy weekend warsztatami ecoprintingu, warsztatami z grupą kreatywną Tu Mi Wolno, a także atrakcjami, które zapewnią miejskie spółki, dbające na co dzień o ekologię w Płocku. Nie zabraknie także pyszności wegańskiej kuchni.

Kolejny weekend – 14 i 15 sierpnia – to dwa fantastyczne spotkania i cztery fantastyczne koncerty. W sobotę spotkanie z Muńkiem Staszczykiem, który przeniesie się później na scenę z koncertem Muniek Staszczyk i Przyjaciele. Jego występ poprzedzi jeszcze Francis. Niedzielę rozpoczniemy od warsztatów plastycznych, kreatywnych i animacji teatralnych. O godzinie 16:00 rozpocznie się spotkanie z Tomaszem Lipą Lipińskim, który podobnie jak Muniek Staszczyk, po rozmowie zagra swój koncert. Na koniec dnia, na scenie zobaczymy jeszcze zespół Nanga.

Ostatni wakacyjny weekend to połączenie powrotu do szkoły z prezentacją pozaszkolnej oferty płockich jednostek kultury. Piątek to strefa sportu MOSiR oraz koncerty zespołów takich jak Anamor i Vataha. Niedziela to targi kultury, gdzie zobaczymy Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Młodzieżowy Dom Kultury, Książnicę Płocką oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Spotkamy się także z Policją i Strażą Miejską, którzy przypomną najważniejsze zasady bezpieczeństwa przed powrotem do szkoły. Porozmawiamy także z autorem książki Mistrz! – Michałem Kublikiem oraz jej bohaterem Krzysztofem Kisielem. Na koniec dnia, swoje umiejętności zaprezentują nam wokalistki MDK oraz POKiS, a także zespół Vox Singers.

Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Impreza odbywa się w ramach projektu: 70 lat tradycji Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Patronami medialnymi naPowietrzACZa Kultury są: Radio Eska Płock, Tygodnik Płocki, Radiomixx.pl, Dziennik Płocki.

Źródło: POKIS