Poprzednia wersja strony Plock.eu

PRZEPIS NA NIEZŁOMNOŚĆ

Książnica Płocka zaprasza na spotkanie z Moniką Rogozińską, dziennikarką, autorką i współautorką książek i wystaw, współzałożycielką Oddziału Polskiego The Explorers Club. Wydarzenie jest zorganizowane w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej i odbędzie się 16 października (piątek), godz. 17 w sali kolumnowej Książnicy.

 

Monika Rogozińska urodziła się w Warszawie. Ukończyła polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach i zderzeniu z cenzurą w Polskim Radiu, wyjechała w Tatry. Pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim oraz przewodniczącą „Solidarności” schronisk. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Organizowała i prowadziła wyprawy, które otwierały nowe kierunki w światowej turystyce. Współorganizowała zimowe ekspedycje na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum, uczestnicząc w nich jako korespondentka dziennika „Rzeczpospolita”, w którym publikowała przez kilkanaście lat, a także Polskiego Radia i TVP.

 

 

O przygodzie, jakim było napisanie książki „Polowanie na Matkę” Monika Rogozińska tak opowiada:

Pewnego dnia dostałam niespodziewanie od o. Przeora Jasnej Góry zaproszenie do zmierzenia się z Górą Gór: Jasną Górą. Podjęłam wyzwanie. Tak powstała książka „Polowanie na Matkę”. Praca nad nią okazała się najtrudniejszą i najpiękniejszą moją podróżą. Fascynującym dziennikarskim śledztwem w poszukiwaniu prawdy.

Sama autorka nazywa książkę „sensacyjnym reportażem historycznym którego centralnym punktem jest Jasna Góra i wizerunek Czarnej Madonny – ich kluczowa rola w dziejach najnowszych. Książka przedstawia mało znane, bo kiedyś konspiracyjne, działania Ojców Paulinów i grupki kobiet, zmieniające bieg historii.

Motto książki to słowa: „Ta opowieść to przepis na niezłomność…”. Jest to bowiem „opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem, sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania, o źródle, z którego czerpie swą moc”.

W „Polowaniu na Matkę” czytelnicy znajdą relacje ostatnich żyjących świadków, tajne dokumenty służb komunistycznych z archiwum IPN i unikatowe fotografie.

K. Kozłowski, źródło: Książnica Płocka

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»