Poprzednia wersja strony Plock.eu
Rezerwacja wizyty

Surrealistyczna podróż z Davidem Lynchem

Sen i koszmar, piękno i deformacja – w czerwcu Kino za Rogiem w POKiS zaprasza na tydzień z filmami Davida Lyncha. Podczas czterech filmowych spotkań, odwiedzimy miasteczko Twin Peaks, obejrzymy jeden z najważniejszych filmów kina neo-noir i większość filmów krótkometrażowych twórcy. Będzie też gorąca kawa! Bilety na wydarzenie są już dostępne w Kinie za Rogiem oraz w sprzedaży internetowej.

David Lynch (ur. 1946) jest jednym z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców filmowych. Masowej publiczności znany przede wszystkim jako autor serialu „Miasteczko Twin Peaks” (1990-91, 2017), w swoim kinowym dorobku posiada takie tytuły, jak „Głowa do wycierania” (1977), „Człowiek słoń” (1980), „Blue Velvet” (1986), „Dzikość serca” (1990), „Zagubiona autostrada” (1997) czy uznany za najważniejszy film XXI wieku – „Mulholland Drive” (2001). Był kilkakrotnie nominowany do Oscara za reżyserię, a Oscara za całokształt twórczości odebrał w 2019 roku. Jest laureatem m.in. Złotych Palm z Cannes, weneckich Złotych Niedźwiedzi, Cezarów i wielu innych nagród. Poza reżyserią filmową, Lynch zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, fotografiką, kompozycją dźwięku filmowego, czy tworzeniem muzyki.

Twórczość filmowa Davida Lyncha jest ekspresją autorskiej wizji. Niemal wszystkie jego wizualne projekty poruszają się na granicy surrealizmu, poetyki snu, ulegają przeróżnym deformacjom i odbiciom. Pierwsze kontakty z „lynchowskimi” produktami, mogą wzbudzić konfuzję. Charakterystyczna narracja – zapętlona, psychotyczna, pełna luk – domaga się zdekodowania i odnalezienia jasnego klucza interpretacyjnego. W tej pozornej „plątaninie”, cierpliwy widz znajdzie piękne światło, mistrzowsko skomponowane kadry, zdjęcia (często inspirowane malarstwem, np. Francisa Bacona) i muzykę, za którą od lat odpowiada ten sam człowiek – Angelo Badalamenti.

Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze…

Przegląd w naszym Kinie za Rogiem rozpocznie rozpoczną pokazy filmów krótkometrażowych (8 i 11 czerwca).

W środę (8 czerwca, godz. 18) pokażemy pierwszy blok filmów, w skład którego wejdą: „Babcia” (The Grandmother 1970, 33 min.), „Debiland” (Dumbland 2002, 34 min.) oraz „Symfonia przemysłowa” (Industrial soundscape 2008, 11 min.).

Na drugą część zestawu filmów krótkometrażowych zapraszamy w sobotę 11 czerwca o godzinie 16:00. Pokażemy: „Alfabet” (The Alphabet 1968, 4 min.), „Amputowanego” (The Amputee 1974, 11 min.), „Jadalnię” (Dining room 2004, 3 min.), „Łódź” (Boat 2007, 8 min.), „Obmacywacza” (Groper 2004, 1 min.), „Przyciemniony pokój” (Darkened room 2002, 8 min.) i „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze” (Six Men Getting Sick 1966, 4 min.).

Uwaga: kolejność filmów w obu blokach może ulec zmianie.

Twojej Laury już nie ma…

Pierwszy pełnometrażowy pokaz odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 18:00. Wyświetlimy “Miasteczko Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” (1992).

Sowy nie są tym, czym się wydają, czyli prequel kultowego “Miasteczka Twin Peaks” (który można oglądać bez wcześniejszej znajomości serialu, jednak serdecznie polecamy zapoznać się z oboma sezonami “Twin Peaks” przed pokazem). “Ogniu krocz ze mną” jest filmowym ekstraktem skupiającym w sobie najlepsze elementy autorskiego stylu Davida Lyncha: enigmatyczność, surrealizm, groteskę i znakomity, przerażająco-fascynujący klimat. Film prezentowany był w konkursie głównym festiwalu w Cannes w 1992 roku. Niedoceniony 30 lat temu, dziś nazywany arcydziełem.

Agenci FBI Chester Desmond (Chris Isaak) i Sam Stanley (Kiefer Sutherland) kierują śledztwem w sprawie morderstwa Teresy Banks, mieszkanki niewielkiej miejscowości leżącej nieopodal Twin Peaks. Agent Desmond odkrywa pewne poszlaki, jednak szybko znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok po tym wydarzeniu trafiamy do tytułowego miasteczka, gdzie poznajemy Laurę Palmer (Sheryl Lee), miejscową piękność. Co łączy ją z morderstwem? Gdzie podział się agent Desmond? Kim jest tajemniczy Bob, który nachodzi Laurę? To dopiero początek serii pytań, zagadek i niewyjaśnionych wydarzeń…

Kinowa wersja miasteczka Twin Peaks, którą fani serialu zobaczyli w 1992 roku, diametralnie różni się od sennej, pachnącej kawą i plackiem wiśniowym waszyngtońskiej mieściny. Film ukazuje ostatnich siedem dni życia Laury Palmer. Poczucie beznadziei i nieuchronności upadku niemal od początku potęguje podskórne napięcie i gęstą atmosferę “Ogniu krocz ze mną”. Film w dużej mierze odziera zbrodnię z serialowej symbolicznej warstwy, konfrontując widza z potwornością ludzkiej natury. Zarówno krytycy, jak i fani sprawiedliwego Agenta Coopera, w pierwszym odruchu nie zostawili na filmie Lyncha suchej nitki. Po 30 latach “Miasteczko Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną” uznawane jest za arcydzieło w mistrzowski sposób łączące elementy surrealizmu i ekspresjonizmu.

Dick Laurent nie żyje…

We wtorek 14 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie Klubu Filmowego, w ramach którego pokażemy obchodzącą w tym roku swoje 25-lecie Zagubioną autostradę” (1997).

Zagubiona autostrada” to jeden z najważniejszych tytułów w filmografii Davida Lyncha. Zagadkowy thriller utrzymany w mrocznym klimacie. Nieustannie trzymający w napięciu i zaskakujący swoją nietypową konstrukcją.

Saksofonista Fred Madison (Bill Pullman) znajduje tajemniczą kasetę video, na której zarejestrowano morderstwo w sypialni jego domu. Ofiarą okazuje się być jego żona Renee (Patricia Arquette), natomiast zabójcą – on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka. Po kilku dniach okazuje się, że w celi zamiast Freda więziony jest nieznany młody mężczyzna…

Film Lyncha z 1997 roku to klasyczny przykład filmu neo-noir, czerpiącego garściami z osiągnięć klasycznego film noir. Mamy tu bardzo niejednoznacznego moralnie głównego bohatera, niezwykłą grę cieni, silne kontrasty, femmes fatales, zawiłą intrygę, zatartą granicę między rzeczywistością a snem… Do tego reżyser na ponad 2 godziny zamienia widza w detektywa, rozsypując przed nim elementy swojej mrocznej mozaiki i zmuszając do podążania wzdłuż nieoczywistej linii narracyjnej.

Bilety już w sprzedaży!

Wszystkie pokazy odbywające się w ramach Przeglądu Filmów Davida Lyncha będą miały miejsce w Kinie za Rogiem w Płocku (ul. Jakubowskiego 10). Na miejscu na widzów czekać będzie gorąca kawa.

Mając na uwadze doświadczenia lynchowskich agentów FBI, pamiętajcie: pijąc kawę, nie sprawdzajcie godziny na zegarku!

Bilety w cenie 15 zł oraz karnety na wszystkie pokazy w cenie 50 zł, są już dostępne na stronie www.bilety.pokis.pl oraz w kasie Kina.

op. K. Kozłowski, źródło: POKiS