Poprzednia wersja strony Plock.eu

UE sobie bez nas poradzi. My bez niej już nie

– Nie zgadzam się, jako samorządowiec, na zawetowanie projektu budżetu unijnego na nową perspektywę – mówił na czwartkowej konferencji prasowej na wiadukcie prowadzącym nad torami do ogrodu zoologicznego prezydent Andrzej Nowakowski.

W konferencji udział wzięli także posłanka Elżbieta Gapińska oraz europoseł Andrzej Halicki.

Miejsce spotkania było nieprzypadkowe. Nowy wiadukt jest jednym z elementów drugiego projektu z zakresu mobilności miejskiej.

Na to przedsięwzięcie Płock wyda blisko 70 mln zł. – 37 mln zł zdobyliśmy z Unii Europejskiej – podkreślał Andrzej Nowakowski. – Za te środki zbudowaliśmy m.in. wiadukt, na którym stoimy, przebudowaliśmy al. Kilińskiego, a obok jeszcze parkingi – dodawał prezydent Płocka.

Andrzej Nowakowski tłumaczył, że przez ostatnie kilkanaście lat miasto zdobyło ponad 900 mln zł dotacji. Były to środki na drogi, tereny zielone, rewitalizację różnych obiektów jak wieża ciśnień, wiślane bulwary, czy Małachowianka. – Do samorządów płynął szeroki strumień środków. Dziś to wsparcie jest zagrożone rządowymi pomysłami zawetowania nowego budżetu wspólnoty. Nie zgadzam się na to, jako samorządowcy nie zgadzamy się na to, by zabrakło pieniędzy, które pozwalały rozwijać nasze małe ojczyzny – powiedział prezydent Płocka.

– Płock zdobył blisko miliard unijnych środków, w skali kraju przez 15 lat zdobyliśmy 189 mld zł – podkreślał z kolei Andrzej Halicki. – A do pozyskania w najbliższym czasie jest jeszcze 160 mld zł. Kiedy słyszę, że to jałmużna, albo że się odgrodzimy, zamkniemy granice i odrobimy stratę tych dotacji wprowadzając cła to myślę, że ocieramy się o zdradę stanu. Nie było by tak nowoczesnego Płocka, Mazowsza, Polski bez środków z UE. W Brukseli leżą już scenariusze o tym, jak weto ominąć. Pamiętajmy, że Unia sobie bez Polski poradzi. Polska bez UE nie poradzi sobie – dodawał europoseł.

Posłanka Elżbieta Gapińska podkreślała z kolei, jak bardzo w ostatnich latach Polska się zmieniła dzięki dotacjom z Unii. Bez nich tak wielu zmian już nie będzie.

Konferencję zakończyła prezentacja nowego parkingu obok ogrodu zoologicznego. Jest na nim 130 miejsc parkingowych, z których sześć przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych. Budowa tego obiektu kosztowała – 3,4 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło 2,7 mln.

Przy tej okazji Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprezentował największy i najdłuższy mural w Płocku (o powierzchni 120 mkw), stworzony przez znaną już w mieście Galerię Rusz. Powstał on na betonowym murze, oddzielającym parking od zoo. Z tego powodu tematycznie poświęcony jest ogrodowi. – Chcieliśmy połączyć walory artystyczne z elementami edukacyjnymi – tłumaczył dyrektor POKiS Radosław Malinowski.

Na pytania dziennikarzy, czy Płock znów będzie miastem murali prezydent Płocka Andrzej Nowakowski odpowiedział: – Myślimy o kolejnych muralach w perspektywie przyszłego roku.

hw