Rezerwacja wizyty

Wiemy, jakie pomysły będą realizowane z budżetu obywatelskiego

Poznaliśmy wyniki dziesiątej jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Mieszkańcy przegłosowali, że w przyszłym roku realizowanych będzie aż 15 zadań: 2 ogólnomiejskie i 13 osiedlowych.

– We wszystkich dotychczasowych edycjach płocczanie wybrali 120 projektów. 94 już wykonaliśmy, a 19 jest w trakcie przygotowania i wkrótce będziemy je oddawać – prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podsumował dziewięć edycji BOP. – W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy prawie 5,5 miliona złotych i to oni zdecydowali o realizacji 15 projektów – mówił prezydent podczas konferencji prasowej.

Najwięcej głosów – 2173 – zdobył pomysł „Wszechstronni razem”. Obejmuje on kilka zadań, m.in. remont boiska przy 3 LO, zakup sprzętu komputerowego dla „Elektryka”, Jagiellonki i Szkoły Podstawowej nr 21 oraz przeprowadzenie różnych działań i kampanii proekologicznych w miejskich instytucjach kultury. Koszt realizacji wyniesie prawie 2,1 mln zł. Powstanie też ścieżka edukacyjna wzdłuż Wisły i Zalewu Sobótka, dzięki której poznamy lepiej historię Płocka. Jej wykonanie wyceniono na 39,5 tys. zł.

Wśród projektów osiedlowych największą przychylność płocczan zyskał ten o nazwie „Sport i edukacja” z osiedla Dworcowa. W jego ramach Szkoła Podstawowa nr 21 zyska nową siłownię, a Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 pomoce dydaktyczne do pracowni specjalistycznych.

Mieszkańcy chcieli również, aby w podstawówce nr 16 powstała „Cyfrowa Pracownia Językowa”, w Zespole Szkół nr 1 na Międzytorzu nowoczesna pracownia komputerowa, w szkole muzycznej – pracownia komputerowo-muzyczna. Przy SP 12 i Jagiellonce zostaną utworzone siłownie plenerowe, a przy „Trójce” i SOSW nr 1 na ul. Gradowskiego – boiska i urządzenia sportowe. Modernizacji doczeka się też miasteczko ruchu drogowego przy Miejskim Przedszkolu nr 21 oraz plac zabaw przy MP 37.

– Cieszymy się, że uwaga mieszkańców zwróciła się ku zielonym projektom i 5 z 15 wybranych projektów jest bezpośrednio lub pośrednio związanych z ekologią – podkreślała Monika Maron, dyrektor wydziału kultury i wspierania inicjatyw społecznych, który jest odpowiedzialny w płockim ratuszu za przeprowadzenie budżetu obywatelskiego. Głosujący zdecydowali, że na osiedlu Winiary przy ul. Traktowej powstanie park kieszonkowy. Chcieli również, aby przy ul. Górnej posadzić róże okrywowe i 60 lip drobnolistnych. W kwocie przeznaczonej na BOP zmieścił się jeszcze projekt, wart zaledwie 5,2 tys. zł, utworzenia w lasku brzozowym ostoi dla jeży i innych małych zwierząt dziko żyjących w mieście.

Szczegółowe informacje o wynikach 10. Budżetu Obywatelskiego Płocka znajdziemy na stronie mojemiasto.plock.eu.

mk

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»