Poprzednia wersja strony Plock.eu

Wystawa: rocznica obrony i zwycięstwa

Niecodzienną wystawę możecie zobaczyć na płockich przystankach autobusowych – „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Na citylightach wiat przystankowych zawisły plansze opowiadające o wojnie z bolszewikami.

Wystawę – we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego – przygotowało Biuro Programu „Niepodległa”.

Na jego stronie internetowej czytamy m.in.: „Stulecie zwycięstwa” pomyślana została jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami (…) teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku”.

W Płocku wystawa została zaprezentowana właśnie teraz ze względu na fakt, że w 2021 mija sto lat od chwili, gdy miasto zostało – za bohaterską obronę – odznaczone przez marszałka Józefa Piłsudskiego krzyżem walecznych. Różni się ona też od pierwszej wersji tej ekspozycji, ponieważ poszerzona została o dodatkową planszę, poświęconą obronie samego Płocka.

Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy – wystarczy pobrać PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. A można je znaleźć pod adresem:

https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/