Poprzednia wersja strony Plock.eu

Zielony naPowietrzACZ Kultury

W ostatni weekend lipca (31 lipca – 1 sierpnia) POKiS zaprasza na kolejną edycję plenerowych spotkań z kulturą. Tym razem podwórko przy ul. Jakubowskiego zamieni się w zieloną strefę kulturalnej, ekologicznej zabawy. Uczestnicy dowiedzą się jak ekologicznie spędzać czas i przy okazji dobrze się bawić. Co w programie?

Na sobotę zaplanowano spokojny chillout, wypełniony smakami zielonej kuchni oraz muzyką pachnącą drzewem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta. Niedziela będzie zaś rodzinna, kreatywna i aktywna. W programie zaplanowano różne warsztaty edukacyjne oraz artystyczne. Organizatorzy zadbają także o aktywność fizyczną.

Sobotni naPowietrzACZ zapowiada się jako spokojne popołudnie z piękną, refleksyjną muzyką i fascynującymi opowieściami o świecie przyrody. W programie, m.in.: „zielone” LiterAkcje, czyli spotkanie z niezwykłym pisarzem-outsiderem, który z równą ciekawością i wzruszeniem, pochyla się nad „niezwykłą pajęczyną” tak jak nad zwykłym człowiekiem. Robert Pucek to autor takich książek jak „Pająki Pana Roberta” czy „Sennik Ciem i Motyli”. Z rozmowy z pisarzem dowiedziemy się skąd się bierze jego fascynacja pająkami, motylami i innymi małymi zwierzętami oraz dokąd ona prowadzi?

Po tej rozmowie POKiS zaprasza na „Zielnik pełen czułości” – pierwszy w Płocku koncert połączony z pradawną sztuką opowieści. Na scenie naPowietrzaACZa wystąpi zespół t/Aboret, który stara się łączyć tradycję polskiej muzyki ludowej z jazzową harmonią, bliskowschodnie rytmy z klasyczną wrażliwością. Koncert przeplatany będzie zielonymi opowieściami Joanny Sarneckiej i Anny Woźniak – opowiadaczek z grupy „Opowieści z walizki”.

Całość dopełnią warsztaty ecoprintingu, czyli nauki naturalnego barwienia i odbijania roślin na tkaninie. Chętni, pod okiem animatorów– Anny Ludwickiej i Roberta Grylaka, będą mogli zrobić sobie lub komuś oryginalne ubrania, szale, chusty zadrukowane liśćmi. Nie zabraknie też świetnej wegańskiej kuchni mistrzyni Agaty Stefańskiej.

W niedzielę, we współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami i firmami, zaplanowanych zostało szereg różnych warsztatów edukacyjnych i innych atrakcji.

Niedzielny naPowietrzACZ zacznie się od chwili wyciszenia – relaksu dla ciała i duszy. Będzie to spotkanie z oddechem i ze swoim wnętrzem na zewnątrz – podczas warsztatów Oddechu Na Powietrzu. Zajęcia ze świadomego oddechu poprowadzi Ludmiła Dobraniecka – coach, coach oddechem oraz terapeutka-andragog ze Studia Psychoterapii i coachingu L&A w Płocku. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym promocja@pokis.pl.

Następnie instruktorzy z Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” poprowadzą warsztaty kreatywne, w trakcie których wykonacie swoje własne pudełka na drobiazgi. Tym razem będziemy inspirować się kolorami ziemi i wykonamy je w ekologicznym stylu.

W tym samym czasie razem z PGO będzie można przygotować unikatową ekologiczną torbę na zakupy lub papierową maskę. Będzie okazją do posadzenia sadzonek lawendy, bratków i bazylii lub zabrania ich do domu. Dzięki uprzejmości PGO na terenie naPowietrzACZa będzie można zutylizować zużyte baterie, korzystając ze specjalnego pojemnika na odpady. Pracownicy będą mieli drobne upominki dla wszystkich uczestników.

Chcecie wiedzieć co to kartki pop-up czy traumatropy? W trakcie niedzielnego spotkania w godz. 12-18 Grupa kreatywna Tu mi wolno stworzy okazję do samodzielnego wykonania zabawek optycznych pochodzących z XIX wieku, których rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu. Podczas warsztatów plastycznych wspólnymi siłami zostanie „ożywiony” papier i powstaną niezwykłe kartki.

Na terenie POKiS dzieci będą miały okazję przenieść się do lat 90., kiedy na podwórku królowała kreda, guma i skakanki. Instruktorką z Galerii Dzieci i Młodzieży pokaże jak spędzano czas, kiedy nie było jeszcze smartfonów. Najodważniejsi będą mogli wspiąć się na 8 metrową ściankę wspinaczkową dzięki współpracy z instruktorami ze Szkółki Wspinania – Gryzzli.

Najmłodszych z pewnością zainteresuje śmieciarka i autobus KM, które na kilka godzin zaparkują na pokisowym podwórku. Komunikacja Miejska wraz z projektem Akademia Młodego Pasażera przygotuje kącik poświęcony najmłodszym pasażerom. Dodatkowo z pomocą pracowników Komunikacji Miejskiej, płocczanie będą mogli założyć PłocKartę, czyli kartę mieszkańca Płocka z dostępem do wielu zniżek i korzyści. Z kolei PRE Zero postawi śmieciarkę i pokaże jak segregować odpady.

Program uzupełnią konkursy z nagrodami oraz muzyka serwowana przez DJa AkaOne.

MIEJSCE: Podwórko POKiS (ul. Jakubowskiego 10)

Sobota (31 lipca)

16:00 – Roślinne motywy – ecoprinting, czyli warsztaty (dla chętnych) naturalnego barwienia i odbijania roślin na tkaninie
16:30 – Eko Targ / Wegańska kuchnia Agaty Stefańskiej
17:00 – ZIELONE LiterAkcje z Robertem Puckiem
18:30 – ZIELNIK PEŁEN CZUŁOŚCI – koncert przeplatany opowieściami
18:30 – Opowieści z walizki – Anny Woźniak i Joanny Sarneckiej | cz. 1
19:00 – koncert zespołu T/Aboret
ok. 20:00 – Opowieści z walizki – Anny Woźniak i Joanny Sarneckiej | cz. 2

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:
12:00 – ZAROŚLA- finał warsztatów sztuki opowieści słowem, wizją i dźwiękiem, w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura
realizowanego wspólnie przez animatorki i edukatorki z MDK i POKiS, im. Themersonów
miejsce: Ogródek Jordanowski MDK

Niedziela (1 sierpnia)

11.30 – Oddech Na Powietrzu z Ludmiłą Dobraniecką
12:00-18:00
– warsztaty plastyczne z Kolor i Forma
– warsztaty kreatywne z Tu mi wolno – grupa kreatywna
– warsztaty z PGO
– kredowe podwórko z Galerią Sztuki Dzieci i Młodzieży
– Stanowiska Komunikacji Miejskiej oraz PRE Zero
– ścianka wspinaczkowa Szkółki Wspinania Gryzzli
– oprawa muzyczna DJ AKA ONE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Miasto Płock. Współorganizatorem naszego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem naPowietrzACZa Kultury jest Rynex sp. z o.o. Partnerami medialnymi są Radio Eska Płock, Tygodnik Płocki, Radiomixx.pl, Radio Płock FM oraz Dziennik Płocki.

Źródło: POKiS, opr. mk

Następna aktualność
»