Rezerwacja wizyty

Jesteśmy Liderem Zmian

Płock zdobył nagrody w dwóch z sześciu kategorii konkursu Lider Zmian. Laureatów poznaliśmy podczas Forum Rozwoju Mazowsza. To wydarzenie było także okazją do ciekawych, inspirujących rozmów o działaniach i przyszłości samorządów.

Uczestnikiem jednego z paneli, zatytułowanego „Transformacja energetyczna a rozwój miast i regionów”  był prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – W ostatnich latach samorządy były osamotnione przez rząd i same musiały odpowiadać na wyzwania, jakie w kwestiach transformacji energetycznej stawia Unia Europejska – mówił. I podkreślał, że Płock jest liderem w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego, a pierwszy projekt, jaki nasze miasto zrealizowało w tej formule dotyczył termomodernizacji 26 obiektów użyteczności publicznej. – Przed nami kolejne zadania, m.in. związane z transportem niskoemisyjnym, a w przyszłości zeroemisyjnym. Przygotowujemy się już, aby kiedyś w pełni wykorzystać możliwości, jakie będzie dawał transport wodorowy.

Jednym z punktów w programie Forum Rozwoju Mazowsza było wręczenie nagród w konkursie Lider Zmian. To przedsięwzięcie, w ramach którego wybierane i doceniane są najbardziej innowacyjne oraz skuteczne projekty współfinansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

O tym, kto zwyciężył, zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach: Zielone Fundusze Europejskie, Cyfrowe Fundusze Europejskie, Mobilne Fundusze Europejskie, Fundusz Europejskie bliskie mieszkańcom, Fundusze Europejskie dla Młodych i Przedsiębiorcze Fundusze Europejskie.

W kategorii Mobilne Fundusze Europejskie drugie miejsce zajął projekt „Budowa trasy północno-zachodniej miasta Płocka”, czyli obwodnicy naszego miasta, która wyprowadziła ruch samochodów ciężarowych z centrum Płocka, stała się nowym kręgosłupem komunikacyjnym naszego miasta i uwolniła kolejne tereny inwestycyjne.

W kategorii Fundusze Europejskie dla Młodych na miejscu pierwszym uplasował się projekt „Zawodowe B2B w Zespole Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku”. W ramach zadania w szkole odbyły się m.in. warsztaty i szkolenia zawodowe, których tematem były np. kuchnie świata, kuchnia molekularna, symulacje z zakresu zakładania i prowadzenia restauracji, projektowanie strojów czy wykonywanie zabiegów fryzjerskich. Uczniowie brali udział m.in. w wycieczkach edukacyjnych oraz spotkaniach z ekspertami. Szkoła doposażyła także swoje pracownie, a szereg szkoleń przeszli również nauczyciele.

– Od lat w Płocku skutecznie pozyskujemy fundusze unijne na realizację kolejnych inwestycji – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dziś nasza radość jest podwójna, bo te działania docenili mieszkańcy, głosując na płockie projekty.

Statuetki dla Płocka podczas gali odebrali prezydent Andrzej Nowakowski oraz dyrektor Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości Henryk Cichecki. Na miejscu obecni byli także uczniowie, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku zaprezentowali swoją szkołę.

mp

Poprzednia aktualność
«
Następna aktualność
»